Robot pomaga w odchudzaniu

Wykorzystanie robota jako osobistego trenera ma ułatwić odchudzanie, jako że do robota łatwiej się przywiązać niż do programów czy stron WWW z programem odchudzania.

Takie jest przynajmniej założenie jego twórców, firmy Intuitive Automata. Autom ma śledzić to, co jemy oraz jak ćwiczymy, i wygłaszać komentarze zachęcające do pracy nad sobą. Według Corry'ego Kidda, jednego z twórców Automa, działa on lepiej niż strony WWW czy aplikacje na smartfony, ponieważ ludzie się do niego przywiązują.

Jednak metoda współpracy z robotem jest trochę niewygodna - nie obsługuje on rozpoznawania mowy, a dane wprowadza się ekranem dotykowym na jego brzuchu. Jego syntetyczny żeński głos brzmi bardzo sztuczne, ale przynajmniej nigdy nie krytykuje, jeżeli nie spełni się swoich celów, czy zje się te dwa ciastka wieczorem.

Producent Automa planuje sprzedawać go za około 500 do 600 dolarów, co jest dość wysoką ceną, jednak Intuitive Automata ma dość interesujący plan sprzedawania robotów również firmom oferującym ubezpieczenia zdrowotne oraz dużym korporacjom, które mogą następnie przekazywać je do użytkowania swoim klientom i pracownikom (za darmo lub za odpowiednią odpłatą).

[na podstawie IEEE Spectrum]

Leszek Karlik