Umarł król, niech żyje król - Android detronizuje Symbiana

Symbian, system operacyjny instalowany na telefonach Nokii, przez 10 lat był najpopularniejszym mobilnym OS-em świata. Jego miejsce na smartfonach właśnie zastąpił Android.

Wnioski takie wynikają z informacji podanych przez firmę Canalys. Według niej w ostatnim kwartale 2010 roku producenci telefonów komórkowych sprzedali 32,9 miliona smartfonów z Androidem i 31 milionów urządzeń z Symbianem na pokładzie. Na trzecim miejscu znajduje się Apple ze swoim iPhone'em, który sprzedał się w liczbie 16,2 mln egzemplarzy. Tym samym Android stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym instalowanym w smartfonach.

Google Android

Canalys dodaje, że na najpopularniejszych telefonach z Androidem najczęściej znajduje się logo Samsunga, HTC oraz LG. Co złożyło się na sukces mobilnego systemu Google'a? Coraz lepsze modele urządzeń, rosnąca liczba aplikacji oraz silne wsparcie ze strony operatorów.

Można się spodziewać że w miarę, jak Android jeszcze bardziej będzie "rozpychał się" na rynku, urządzenia z tym systemem będą jeszcze tańsze i zainstalowane zostaną na jeszcze większej liczbie telefonów. A co z Nokią? Cóż, dopóki Symbian nie dozna radykalnej przemiany można się spodziewać, że w dalszym ciągu będzie tracić na rzecz systemu Google'a.

Więcej o: