Cud inżynieryjny połączy Danię i Niemcy

Pięć miliardów euro kosztować będzie wybudowanie podwodnego tunelu łączącego Danię i Niemcy. Pierwsze samochody i pociągi mają do niego wjechać w okolicach 2020 roku.

Rząd Danii dziś przyjął projekt, w którym mówi się o wybudowaniu tunelu między tamtejszą wyspą Lolland a niemiecką Fehmarn. Obie są już połączone ze stałym lądem mostami. Choć według oryginalnych planów i nowy projekt miał być wzniesiony nad wodą, to połączenie między krajami zdecydowano się umieścić pod nią. Dzięki temu ma ono być mniej szkodliwe dla środowiska i bardziej bezpieczne. Mimo to, zanim rozpoczną się prace budowlane, oba kraje muszą sporządzić raport na temat wpływu konstrukcji na środowisko naturalne.

18 kilometrowy tunel zbuduje duńska firma Femern A/S. Obliczyła ona, że cały projekt pochłonie mniej więcej 5,1 miliarda euro. Tę kwotę wyłoży rząd Danii, który liczy na wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej. Pewna część kosztów ma się także zwrócić dzięki opłatom za korzystanie z tunelu. Przewiduje się, że zajmie to mniej więcej 30 lat. Niemcy zapłacą jedynie za połączenie swojej infrastruktury z tunelem.

Prace budowlane mają się rozpocząć w 2014 roku, a zakończyć w okolicach roku 2020. Po wybudowaniu nowego połączenia, przejazd z Hamburga do Kopenhagi zająć ma około trzech godzin.

Krzysztof Pielesiek

[za: Deutsche Welle]

-----

Atarynka, Kajtek, zegarek z kalkulatorem... TOP 10 gadżetów z lat 80.