Akcelerator cząstek na chipie

Na konferencji MEMS 2011 w zeszłym tygodniu badacze przedstawili akcelerator cząsteczkowy na chipie, przyśpieszający jony argonu na mającej 5 milimetrów długości ścieżce.

Praca Yue Shi, finansowana przez DARPA (Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) stara się stworzyć przenośne akceleratory cząstek.

Mają one przyśpieszać jony do dużo mniejszych energii niż gigantyczne akceleratory stosowane przez fizyków, takie jak Wielki Zderzacz Hadronów w CERN. Planowane energie osiągane przez przenośne urządzenia mają wynosić setki kiloelektronowoltów dla urządzeń na mikroczipach i setki megaelektronowoltów dla urządzenia o rozmiarze walizki.

Prace są finansowane przez DARPĘ, a jednym z możliwych zastosowań przenośnych akceleratorów cząstek jest prześwietlanie podejrzanych pakunków czy budynków, ale w przyszłości niewielkie, tanie akceleratory mogą znacząco upowszechnić radiacyjną terapią nowotworów przy pomocy wiązek wysokoenergetycznych cząstek. Na razie urządzenia do tego typu zabiegów zajmują całe pokoje, stworzenie mikroakceleratora pozwoliłoby na zbudowanie protonowego czy jonowego skalpela.

[na podstawie IEEE Spectrum]

Leszek Karlik