Zakaz linkowania - o co chodzi

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jednak nie należy spodziewać się wprowadzenia zakazu zamieszczania linków.

Zmiany w ustawie wycelowane są w komercyjne serwisy internetowe żyjące z udostępniania linków do pirackich treści. Specjalne wyłączenia odpowiedzialności są przewidziane dla wyszukiwarek internetowych.

Jednak ministerstwo wyraźnie nie chce całkowitej rezygnacji z możliwości karania za linkowanie. Karalne ma być linkowanie do treści nielegalnych.

W projekcie zmian do ustawy ministerstwo komentuje też negatywnie propozycję objęcia ustawą o ochronie danych osobowych przedsięwzięć niekomercyjnych, oraz konieczności wprowadzenia oficjalnego zawiadamiania usługodawców o treściach nielegalnych.

Jest to tylko część proponowanych przez Ministerstwo zmian, konsultowanych z operatorami telekomunikacyjnymi i środowiskiem usługodawców usług internetowych. Zanim zmiany wejdą do obwiązującego prawa, minie jeszcze sporo czasu.

 

[na podstawie dokumentu "Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną"]

Janusz A. Urbanowicz