Czy w przyszłości mosty i piramidy zasilą tysiące domów?

Włączając światło zazwyczaj nie zastanawiamy się skąd bierze się prąd. Tymczasem na drugim końcu kabla mogą znajdować się coraz bardziej zaskakujące konstrukcje, korzystające z nowych źródeł energii.


Twórcy nowoczesnych elektrowni starają się łączyć ze sobą jak najwięcej zalet: efektywność w wytwarzaniu energii, ekologiczność oraz efektowny wygląd. Przykładem może być zaprojektowany przez włoskich architektów most "Solar Wind" - połączenie elektrowni wiatrowej ze słoneczną.

Umieszczone między przęsłami turbiny wiatrowe oraz panele słoneczne na górze mostu mają zapewnić ciągłą produkcję energii. Dodatkowo szosa przez most ma być wyłożona specjalną powierzchnię absorbująca energię słoneczną. Turbin będzie aż 26 i mogą wyprodukować 36 milionów kWh energii rocznie, a panele 11,2 mln kWh, co w sumie pozwoli na zasilenie średnio 15 tysięcy domów.

Solar Wind, fot. Solar Park South

Oprócz szosy na górze znajdzie się zielona promenada dla pieszych - będzie tam można kupić np. świeże warzywa i owoce.
Most zdobył druga nagrodę w konkursie "Solar Park South", w którym zadaniem było zmodernizowanie wycofanej z użycia autostrady między Bagnarą a Scillą. Zaprojektowali go: Francesco Colarossi, Giovanna Saracino i Luisa Saracino.

Motto innej nowoczesnej elektrowni brzmi "Energia odnawialna może być piękna". Ciężko się z nim nie zgodzić patrząc na koncept Lunar Cubit - kompleksu wielkich baterii słonecznych w kształcie proporcjonalnych kopii Piramidy Cheopsa. Mają stanąć na pustyni Abu Dhabi w pobliżu miasta Masdar i zasilać 250 domów. Projekt zakłada zbudowanie 8 małych piramid ustawionych dookoła największej centralnej.

Oprócz produkcji energii całość działa też jako kalendarz księżycowy - główna piramida jest oświetlona w różnym stopniu w zależności od faz księżyca - najjaśniej błyszczy w trakcie nowiu. Światło mniejszych wskazuje czy księżyc przybywa czy ubywa. Oczywiście pochodzi ono z energooszczędnych diod LED.

Lunar Cubit, fot. lunarcubit.com

Lunar Cubit to zwycięska praca w konkursie "Land Art Generator Initiative (LAGI)", którego celem jest projektowanie budowli łączących piękno architektoniczne z produkcją energii odnawialnej. Autorami projektu są Robert Flottemesch, Jen DeNike, Johanna Ballhaus i Adrian P. De Luca. Propozycja nie jest może tak efektywna jak tradycyjne elektrownie, ale jakże piękna.

[za: gizmag, Solar Park South, Land Art Generator Initiative]

Paweł Kamiński

Więcej o: