Dotykowy pecet, czy stacjonarny tablet?

Hewlett-Packard produkuje nie tylko drukarki i skanery rezonansu magnetycznego, co jakiś czas firma prezentuje też zupełnie nowatorskie rozwiązania.

Taką nowością są pecety HP TouchSmart Experience. To pecet w całości umieszczony w obudowie płaskiego monitora (trochę jak stacjonarne Apple Mac), jednak HP pokazało zupełnie nową jakość - ekran jest dotykowy, a komputer można ustawić w wygodnej pozycji do manipulacji palcami po ekranie.

Dzięki temu praca na komputerze może odbywać się w większej grupie (podobnie jak przy pomocy Microsoft Surface) i nie ma jednego "władcy myszy i klawiatury".

Dostępne mają być dwa modele: TouchSmart Consumer PC w cenie 900 dolarów, oraz TouchSmart 9300 Elitre Business PC, jeszcze bezcenny.

Wersja biznesowa ma 23-calowy ekran, procesor Intel Core 2, do 16 gigabajtów pamięci, dysk SSD o pojemności 160 gigabajtów. Interesującą funkcją jest logowanie się za pomocą rozpoznawania przez system twarzy użytkowników za pomocą wbudowanego webcama.

Komputer może być używany jako komputer biurkowy, interaktywny ekran ścienny, albo kiosk informacyjny.

Wersja domowa ma parametry zbliżone do wersji biznesowej, lecz jest wyposażona w "domowe" oprogramowanie do zarządzania mediami: odtwarzania muzyki i zjęć, korzystania z internetowych serwisów z filmami, oraz serwisów społecznościowych.

Na stronie firmy jeszcze komputery te nie są dostępne - oficjalna data premiery to 9 lutego.

 

[za VentureBeat, Endgadget]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: