McAfee: platformy mobilne coraz mniej bezpieczne

Użytkownicy zabezpieczają swoje pecety oprogramowaniem antywirusowym, ale zapominają o urządzeniach mobilnych. Tymczasem ryzyko zarażenia ich niebezpiecznym oprogramowaniem szybko wzrasta.

Firma McAfee udostępniła swój raport na temat niebezpiecznego oprogramowania. Zebrano w nim dane z ostatniego kwartału zeszłego roku - podsumowano poprzedni rok kalendarzowy.

Z analizy wynika, że w ciągu dwunastu miesięcy 2010 r. na świecie przybyło ponad 20 milionów rodzajów niebezpiecznego oprogramowania (średnio 55 tys. świeżych zagrożeń każdego dnia). Tak duża liczba malware'u bierze się stąd, że zdaniem McAfee, proces jego tworzenia został prawie w pełni zautomatyzowany - pracę za ludzi wykonują komputery.

Firma przestrzega także przed wynikami wyszukiwania haseł w najpopularniejszych serwisach oferujących taką usługę. W przypadku najbardziej gorących terminów, słów wyszukiwanych danego dnia, aż 51% przekierowań prowadzi do witryn mogących zainfekować nasz komputer. Groźne, zdaniem McAfee, stały się też luki w oprogramowaniu firmy Adobe - czytnikach plików PDF.

Najszybciej rosło jednak zagrożenie dla telefonów komórkowych, smartfonów. Ilość niebezpiecznego oprogramowania na te urządzenia w roku 2010 miała wzrosnąć aż o 46%. McAfee rozpoznaje już 967 rodzajów malware'u tego typu. Ich ilość ma niestety wzrastać w związku z tym, że rośnie ilość osób, dla których platformy mobilne stają się bardzo istotne zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. Najczęściej atakowane mają być urządzenia działające pod kontrolą najbardziej popularnych systemów operacyjnych.

McAfee przewiduje, że może dojść do tego, iż na zabezpieczanie telefonów komórkowych, smartfonów, wkrótce będzie się wydawało miliardy dolarów - tyle samo co na zabezpieczanie pecetów.

Krzysztof Pielesiek

[za: Venture Beat]

Więcej o: