Zamień smartfona w konsolę do gier

Nie ma co ukrywać - coraz silniejsze podzespoły w telefonach posłużą w dużej mierze do uruchomienia coraz to lepszych gier. Przecież nikt nie kupuje smartfona, by wyłącznie sprawdzać na nim pocztę. Problemem bywa tylko sterowanie.

Część gier na smartfony stara się w twórczy wykorzystać nowinki techniczne - żyroskop, dotykowy ekran i dzięki temu powstają takie perełki jak Angry Birds. Choć pomysł jest stary, to intuicyjne sterowanie wpłynęło na sukces tego tytułu.

Jest jednak grupa gier, które wymagają bardziej tradycyjnych metod - przycisków. Oczywiście można w nie grać na wysuwanej klawiaturze, jednak trudno jest szybko wciskać małe guziczki. Na telefonach, które składają się prawie wyłącznie z ekranu są przyciski ekranowe, ale nie każdemu to odpowiada.

Oto kilka pomysłów na usprawnienie sterowania:

iControlpad

iControlpad | fot. iControlpad.com

Powstawał chyba najdłużej - pierwsze informacje o nim pojawiały się po premierze pierwszego iPhone'a. Jak wskazuje nazwa, na początku miał być rozszerzeniem tylko do urządzeń Apple. Z czasem ewoluował. Zrezygnowano z podłączania telefonu przez gniazdo transferu danych, na rzecz bluetooth, co pozwala włożyć do iControlpada różne inne smartfony m.in. wszystkie modele iPhone'a i iPody Touch, Blackberry Touch, Samsung, HTC Dream, Era G1. Jednak producent zaznacza, że większość telefonów o podobnych wymiarach powinna z urządzeniem współpracować. Według twórcy wspierają go Androidowe aplikacje, które wspierają pecetowego pada, z iPhonem powinien współpracować jako klawiatura. Nieco ponad tydzień temu trafił do sprzedaży, a kosztuje 75 dolarów (ok. 220 zł)

Game Gripper

Game Gripper | fot. game-gripper.eu

Na dużo prostszej zasadzie działa Game Gripper - to po prostu nakładka na klawiaturę. Większe guziki podobne do tych na padach od konsol mają pod spodem wypustki, wciskające mniejsze klawisze na klawiaturze. Przystawka pasuje do rozmaitych telefonów - na stronie znalazły się wersje dla Motorola Milestone, Milestone 2, Nokii N900, HTC Desire Z, Motoroli Backflip, LG Ally oraz formularz, gdzie można złożyć zapotrzebowanie na konkretny model. Plusem jest, że nie wymaga sterowników ani oprogramowania  - wystarczy, by gra umożliwiała zmianę ustawień klawiszy. Koszt: 15 euro (ok. 60 zł) Tak działa w Nokii N900:

Producent twierdzi, że przy ponad 6 tysiącach sprzedanych egzemplarzy nie miał doniesień o zniszczonych klawiaturach.


Bluetooth Game Gripper

Bluetooth Game Gripper | fot. kickstarter.com

Twórca Game Grippera nie ustaje w pracy - jego nowy projekt nieco przypomina iControlpada. Zacisk na sprężynie umożliwia doczepienie telefonu do małego kontrolera z przyciskami. Sam projektant wyjaśnia to na filmie:

Przy okazji prosi też o wsparcie - Bluetooth Game Gripper został zgłoszony do serwisu Kickstarter, który umożliwia znalezienie finansowania dla  nowych projektów. Jeśli idea się wam podoba, zawsze możecie wesprzeć twórcę. Na opracowanie urządzenia potrzeba 30 tysięcy dolarów. W tej chwili zebrano dopiero 4 tysiące, a czas mija 2 marca.

Jeżeli jednak takie, nieco chałupnicze, sposoby wam nie odpowiadają, to pozostaje czekać na Sony Ericsson XPERIA Play - najdalej idące połączenie telefonu z konsolą. Albo kupić sobie osobną konsolkę przenośną, a na telefonie grać w produkcje nie wymagające szybkiego i precyzyjnego wciskania przycisków.

[za: Engadget, Kickstarter, strony producentów urządzeń]

Paweł Kamiński

Zdjęcie Sony Ericsson Xperia Play czarny
Sony Ericsson Xperia Play czarny
  • Rodzaj telefonu: Slider
  • Aparat cyfrowy: 5 Mpx
  • System operacyjny: Android 2.3 Gingerbread
  • WiFi
0 opinii

Podstawowe informacje o Sony Ericsson Xperia Play czarny

Przekątna ekranu 4 cale System operacyjny Android 2.3 Gingerbread

Parametry techniczne

Pamięć wbudowana 400 MB Pamięć RAM 512 MB
Procesor Qualcomm MSM8655 (Scorpion) Częstotliwość procesora 1 GHz
Rozdzielczość ekranu 480 x 854 Rodzaj akumulatora Li-Poly
Pojemność akumulatora 1500 mAh Czytnik kart pamięci Tak

Funkcje

Aparat cyfrowy 5 Mpx Dodatkowa kamera Nie

Komunikacja

WiFi Tak GPS Tak, A-GPS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 LTE Nie
WCDMA 900, 2100

Parametry fizyczne

Wymiary 119 x 62 x 16 mm Waga 175 g