Czy tablety z Windows 8 powalczą z iPadami?

Microsoft cały czas szuka sposobu, by wykroić swój kawałek z tortu jakim staje się rynek tabletów.

Ostatnie, nie do końca oficjalne, informacje od firmy z Redmond zdradzają, że nowe tablety miałyby posiadać procesory ARM i być oparte o system operacyjny Windows 8. Business Insider dowiedział się od Microsoftu, że nad dostosowaniem systemu do architektury procesorów ARM pracuje aż 1000 inżynierów.

Gorsza wiadomość jest taka, że premiera miałaby nastąpić pod koniec roku lub nawet na początku 2012 r. Analityk, Morgan Stanley jest przekonany, że mimo tak odległego terminu, Microsoft może być jeszcze konkurencyjny na rynku tabletów, a sam rynek jest chłonny - w 2012 r.możemy oczekiwać sprzedaży na poziomie 100 milionów sztuk.

Mimo, że są iPady wykorzystywane lub testowane w 80% firm z pierwszej setki magazynu Fortune, nie znaczy to, że Apple podbił już rynek biznesowy. Zaletą tabletów Microsoftu ma być zgodność aplikacji z Windowsem i możliwość korzystania z wirtualnego pulpitu, czego wymagają klienci biznesowi. By osiągnąć to na iPadzie trzeba zainstalować oprogramowanie i zakupić licencję dla firm na protokół pulpitu zdalnego - w ten sposób na każdym takim tablecie Apple, Microsoft i tak zarabia 100 dolarów.

Analityk Adam Holt jest optymistą i uważa, że to spory atut w ręku Microsoftu i w rezultacie nastąpi konsolidacja rynku biznesowego wokół tych dwóch producentów.
Z tym że rok to mnóstwo czasu i Apple na pewno nie będzie potulnie czekać na ruch konkurenta.

[za: SlashGear, Business Insider]

Paweł Kamiński

Więcej o: