Komórka uczyni cię mądrzejszym

Najnowsze badania wskazują, że promieniowanie z telefonu niekoniecznie jest szkodliwe.

Artykuł, który dziś pojawi się w Journal of the American Medical Association (JAMA) pokazuje, że rozmowa przez telefon zwiększa aktywność części naszego mózgu - zwłaszcza tych położonych bliżej telefonu. Nie ma jednak pewności czy to aktywność dobra czy zła - wiadomo, że te obszary mózgu zużywają o 7 procent energii więcej.

Badania przeprowadzili naukowcy amerykańskiego National Institutes of Health. Przy pięciu miliardach urządzeń mobilnych w użyciu, można wyłonić z nich grupę z prawie każdą możliwą chorobą. Większość dotychczasowych badań oparta była na małej grupie osób (zazwyczaj 14) i krótkim ich kontakcie z telefonami (zazwyczaj 60 sekund). Neurolog Nora Volkow z NIH twierdzi, że to zbyt krótko, błąd statystyczny jest zbyt duży. Dlatego tym razem zbadali aż 47 osób przez długi czas, by określić tę prawidłowość.

Volkow twierdzi, że to pierwsze tak dokładne studium. Potwierdza to George Kabat z Albert Einstein College of Medicine - to wiarygodne wyniki, lecz nie można z nich na razie wyciągnąć wniosków dotyczących zdrowia człowieka. Volkow sugeruje jednak, by korzystać z bezprzewodowych zestawów słuchawkowych.

[za: Wired via Slashgear]

Paweł Kamiński

Więcej o: