Google walczy z Facebookiem na Androidzie

Google kontynuuje swój spór z Facebookiem, tym razem przenosząc go na urządzenia mobilne. Wcześniej uniemożliwił import kontaktów z Gmaila do Facebooka, teraz wraz z najnowszą aktualizacją dla Nexusa S oraz One wyłącza opcję synchronizacji kontaktów.

Całe zamieszanie zaczęło się jeszcze w listopadzie i przez obie korporacje określane jest ładnie mianem sporu o "uwalnianie danych". W pierwszym akcie Google uniemożliwił sprawdzanie listy znajomych z Gmaila na Facebooku (co jest jedną z głównych funkcji serwisu umożliwiających odnalezienie znajomych po adresie mailowym). Następnie Facebook ostentacyjnie usunął Gmaila z listy usług z których można zaimportować listy kontaktów.

Google tłumaczy swoją decyzję o zablokowaniu Facebooka twierdząc, że umożliwia dostęp do listy kontaktów w Gmailu pod warunkiem, że wymiana działa dwutorowo (tzn. Google także będzie miał dostęp do kontaktów innego usługodawcy). Tymczasem Facebook co prawda umożliwia zapisanie wszystkich danych ze swojego konta, ale w takiej kopii nie będzie danych kontaktowych przyjaciół.

Teraz spór przenosi się na urządzenia mobilne, a konkretnie na smartfony Nexus S oraz Nexus One, które właśnie otrzymały aktualizację oprogramowania z Androida w wersji 2.2 do 2.3. Jak podaje serwis TechCrunch, od teraz użytkownicy tych telefonów nie będą mogli zsynchronizować swojej książki kontaktowej z listą znajomych na Facebooku. Wygląda na to, że Google postanowił sięgnąć po bardziej "wymowne" argumenty w walce o dostęp do danych użytkowników najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie - och, przepraszam - o "uwalnianie danych".

Joanna Sosnowska

Więcej o: