Internet Explorer 9 - oficjalna premiera

Microsoft udostępnił właśnie najnowszą, dziewiątą wersję swojej przeglądarki Internet Explorer. Zainstalować ją mogą wyłącznie użytkownicy Windows Vista lub Windows 7.

Internet Explorer 9 w wersji beta został zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku. Dzisiaj natomiast Microsoft udostępnił stabilną wersję przeglądarki. Co zmienia się w porównaniu z poprzednimi wersjami Internet Explorera? Sporo.

Nasze pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne. Po latach niekorzystania z IE "dziewiątka" okazała się być miłym zaskoczeniem. Microsoft zastosował w przeglądarce nowy "silnik" - Chakra, dodał obsługę HTML5 oraz akcelerację sprzętową. Nowości te można zauważyć w codziennym  korzystaniu - IE9 jest szybszy od poprzedników. Znacznie szybszy; zarówno jeśli chodzi o uruchamianie się przeglądarki, jak i o ładowanie stron internetowych. Jeśli chodzi o zgodność ze standardami sieciowymi, to jeszcze nie jest idealnie (przeglądarka przechodzi test Acid3 z wynikiem 95/100. Trzeba za to przyznać, że w porównaniu do poprzednich wersji jest dużo lepiej - IE7 zdobywa w teście zaledwie... 12 punktów.

Test przeglądarek  Acid3

Microsoft wprowadził do Internet Explorera 9 akcelerację sprzętową. Oznacza to, że przeglądarka może wykorzystywać zasoby komputera i moc obliczeniową procesora i karty graficznej przy ładowaniu "zasobożernych" stron internetowych. To bardzo przydatne rozwiązanie, stosowane przez większość nowoczesnych przeglądarek. Minusem rozwiązania jest to, że IE9 można zainstalować wyłącznie na komputerach z Windows 7 lub Vistą.

Co zmienia się oprócz tego? Interfejs IE9 został silnie uproszczony, a pasek menu połączony z paskiem kart. Microsoft podkreśla, że przeglądarka "najlepiej integruje się z Windows 7". Oznacza to, że poszczególne karty można przypiąć do paska zadań (podobnie jak aplikacje), a same karty przyjmują dominujący kolor danego serwisu.

Internet Explorer 9

W porównaniu do wersji beta w IE9 pojawiło się kilka zmian. Patryk Góralewski z polskiego oddziału Microsoftu tłumaczył nam, że uwzględniono między innymi głosy użytkowników narzekających na zbyt małą powierzchnię paska kart. Teraz nie jest on ściśle zintegrowany z paskiem adresu - można go przerzucić pod spód.

Globalnie Internet Explorer wciąż jest najpopularniejszą przeglądarką - ma 45% udziału w rynku. W Europie jednak został już wyprzedzony przez Firefoksa, a bardziej "wymagający" użytkownicy wciąż wykorzystują Internet Explorera do pobrania innej przeglądarki. Czy nowa "dziewiątka" zmieni tę sytuację? Czy Microsoft na nowo da się polubić?

Pobierz Internet Explorer 9

Joanna Sosnowska

Przeczytaj także

 


Internet Explorer 9 chroni przed śledzeniem

 

Internet Explorer 9
Internet Explorer 9 zapowiada się świetnie

Internet Explorer 9 - co warto o nim wiedzieć?

Co nowego w świecie przeglądarek?