Atlanterhavsveien - najpiękniejsza droga świata

Druga najbardziej popularna atrakcja turystyczna Norwegii to... droga mająca trochę ponad osiem kilometrów długości. Atlanterhavsveien, The Atlantic Highway, Droga Atlantycka - zobacz jak wygląda.

Jej budowa rozpoczęła się w 1983, a zakończyła sześć lat później, w roku 1989. W trakcie prac, budowniczy zmagali się z bezlitosnymi siłami przyrody - między innymi 12 huraganami zalewającymi niedokończoną drogę. Koniec końców udało się jednak oddać do użytku trasę mającą trochę ponad osiem kilometrów długości, pokonując którą przejeżdża się przez osiem mostów. W 2009 roku trasę połączono z tzw. Tunelem Atlantyckim łączącym Averoy i Kristiansund.

Sami Norwegowie uznali, że Atlanterhavsveien jest najlepszą budowlą stulecia w ich kraju. Chwali ją także brytyjski The Guardian, którego redakcja uznała, że jest to najlepsza trasa na przejażdżkę samochodową na całym świecie. Wystarczy spojrzeć na jej największy, podniesiony i nachylony most - Storseisundet - by przyznać, że słowa te mają pokrycie. Coś dla siebie znajdą tu nawet wielbiciele przyrody. Z trasy można obserwować foki i pływające walenie. Dla tych, którzy nie mogą rzucić wszystkiego, wsiąść w samochód i pojechać do Norwegii, przygotowaliśmy krótki materiał filmowy, w którym można zobaczyć jak wygląda Droga Atlantycka.

Krzysztof Pielesiek

[za: Negariv.blogspot.com]