Tani odpowiednik Microsoft Surface z Polski

O interaktywnym stole multitouch Surface firmy Microsoft pisaliśmy wielokrotnie. Równie wiele informacji dotyczyło jego klonów. Teraz kolejny z nich, stworzony w Polsce.

Widoczną na zdjęciu konstrukcję stworzył Łukasz Rumiński, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkól im. Jana Pawła II w Jamielniku (woj. warmińsko-mazurskie). Celem autora było zmniejszenie kosztów. Produkt Microsoftu kosztuje około 50 tys. złotych i znajduje się daleko poza budżetem polskich szkół.

Jestem pewien, że nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych żeby być nowoczesnym w swojej pracy. Wystarczy trochę pomyślunku oraz poświęcić kilka godzin na wyszukanie istotnych informacji i wdrożyć je w życie.

Mówi Rumiński i dodaje, że inspiracją dla jego projektu był film Jeffa Hana z Ted.com.

Polski stół wykorzystuje metodę Rear Diffused Illumination, czyli rozproszoną projekcję tylną, w której światło w podczerwieni oświetla ekran projekcyjny od spodu. Ekranem może być szyba lub pleksi.

Mając już płytę pleksi, zakupiłem cztery emitery podczerwieni za około 60 USD. Potrzebna jest oczywiście kamera podczerwieni. Do tego najlepiej sprawdza się przerobiona kamera PS3 Eye (koszt około 40 USD) w której należy zamontować filtr pasmoprzepustowy - tzw. band pass filter. Za taki filtr może posłużyć klisza fotograficzna, czy też stara dyskietka.

Wszystkie podzespoły autor zamknął w szafce o wymiarach 60x60x80 cm. Oto rezultat.

Działa bardzo podobnie co oryginał z Redmond, a zamiast 50 tysięcy złotych kosztuje tylko tysiąc.

Nauczyciel złota rączka wykorzystuje swoją konstrukcję głównie na zajęciach dodatkowych i w pracy z uczniami o nauczaniu indywidualnym. Stół można połączyć z projektorem, tak by inne osoby w klasie widziały co dzieje się na ekranie.

Majsterkowiczom pragnącym stworzyć coś takiego samodzielnie, twórca poleca tę stronę.

Źródło: edunews

Szymon Adamus

Więcej o: