Ile kosztuje przelot dookoła księżyca?

Nie jest to mała suma, ale chyba jednak warto.

Za lot dookoła ziemskiego satelity przyjdzie nam zapłacić ok. 150 milionów dolarów. Wyprawy organizuje firma Space Adventures z Virginii, ta sama, która zorganizowała osiem lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla prywatnych osób, zaczynając od Dennisa Tito. Tamte, dla porównania, kosztowały od 20 do 35 milionów dolarów.

Pasażer na pierwszy lot już się zapisał. Jeśli znajdzie się drugi, wspólnie z doświadczonym kosmonautą polecą dookoła księżyca na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz. Przeleci ona po niewidocznej stronie księżyca, pozwalajać zrobić zdjecia z odległości 100 kilometrów od jego powierzchni. Szansę na taki widok miały dotychczas tylko 24 osoby.

Żeby dolecieć tak daleko, Sojuz spotka się na niższej orbicie Ziemi z wystrzeloną wcześniej bezzałogową rakietą, która wyniesie go na lot dookoła księżyca. Jest też możliwość zrobienia wcześniej przystanku na Międzynarodowej StacjiKosmicznej.

Plan lotu dookoła księżyca fot. Space Adventures

Przelot dookoła księżyca z przystankiem na stacji kosmicznej brzmi jak fantastyka, a jest możliwy już dziś. Gdybym miał taką sumę, z pewnością bym się nie zawahał.

[za Space.com]

 

 

Więcej o:
Komentarze (9)
Ile kosztuje przelot dookoła księżyca?
Zaloguj się
 • grosz-ek

  Oceniono 2 razy 2

  Zbieram kasę. Pozostało mi jeszcze 149 999 900 USD do uzbierania ;-)

 • yani-51

  Oceniono 2 razy 2

  Jakbym mial taka kasse to bym sobie urzadzil "krolewskie zycie " na ziemi i nie zawracal sobie dupala ogladaniem ksiezyca,,,,;-)))))

 • mitko32

  Oceniono 2 razy 2

  Wizja lotu w sowieckiej rakiecie trochę mnie przeraża... ale mimo wszystko chęć zobaczenia Księżyca z takiej odległości by przeważyła.

 • springena

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie jedynie stan niewarzkości w tym wszystkim nęci.Ale za taką kasę?Są tańsze metody ;)

 • sprzeniewierzenie

  0

  @yani-51 chłopstwo zawsze marzyło, by żyć jak panowie - napchanie brzucha to naturalna podstawa do budowania światopoglądu

 • cinekpol

  Oceniono 2 razy 0

  Genialne! Choć z drugiej strony - nie ma czemu się dziwić, ze tylko jeden chętny chociaż cena niby nie jest wygórowana - nikt nie chce ryzykować takich długich podroży technologią częściowo eksperymentalną, a częściowo oparto ma wiekowym rosyjskim statku (chociaż jak pokazało doświadczenie: ten ruski stateczek jest tysiąc razy bardziej odporny i użyteczny niż amerykański złom).

 • trombozuh

  Oceniono 2 razy 0

  Sęk w tym, że to nic ciekawego. Księżyc i Mars to de facto kawał zwyczajnej pustyni, równie atrakcyjnej co Sahara. Z tą różnicą, że na Saharze można wysiąść z pojazdu, dotknąć, zaczerpnąć powietrza. Lot nad pustynią w niewygodnej rakiecie z narażeniem życia? Dzięki, wolę sobie poleżeć w wygodnym fotelu.

 • lukaszx

  0

  SUPER JAK BYM MIAŁ TYLE KASY JUŻ BYM SIĘ ZAPISAŁ

 • bruno_ja

  Oceniono 1 raz -1

  @mitko32 "Wizja lotu w sowieckiej rakiecie trochę mnie przeraża"
  Nie przenoś tu swoich politycznych fobii. Akurat Sojuzy, mimo tragicznych wypadków misji o nr 1,11, to jedne z bezpieczniejszych statków kosmicznych. A i obecne kapsuły sporo się różnią od tych używanych w latach 60. i 70.
  Trochę to zakrawa na chichot historii, że to Amerykanie doprowadzą do końca plan zapoczątkowany przez Korolowa i wykorzystają Sojuza zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX