Jak wybierać sprzęt

Serwis Technium przygotował kilka prostych, użytecznych rad dla wszystkich, których czeka wybór sprzętu elektronicznego do kupienia.

Zasady te dotyczą telewizorów, aparatów fotograficznych i laptopów.

* Przy kupowaniu laptopa: liczy się pamięć, nie procesor. Przy większości zastosowań wąskim gardłem jest wielkość pamięci operacyjnej komputera i karty graficznej, nie częstotliwość taktowania procesora.

 

* Przy kupowaniu dowolnego sprzętu elektronicznego: drogie podzespoły, tanie kable. Większość połączeń współczesnego sprzętu jest cyfrowa - jeżeli przewód nie jest uszkodzony to jego jakość nie ma znaczenia. Dotyczy to też kabli zasilających.

 

* Przy zamawianiu abonamentu telewizji kablowej: liczy się prędkość łącza do Internetu, nie pakiet programów. Większość tego co oferuje telewizja można zobaczyć w sieci: na stronach stacji, czy w serwisach video na żądanie, albo na YouTube.

 

* Przy kupowaniu telewizora: liczy się rozmiar ekranu, nie częstotliwość odświeżania.

 

* Przy kupowaniu aparatu cyfrowego: liczy się rozmiar sensora, nie megapiksele. Im większy sensor, tym więcej szczegółów uchwyci.

 

* Przy kupowaniu sprzętu audio: płać za głośniki, nie za wzmacniacz. To jakość głośników najbardziej decyduje o braku zniekształceń przy odtwarzaniu.

 

* Przy kupowaniu sprzętu foto: ważne są szkła, nie body. Obiektywy kosztują najwięcej i można ich używać z kolejnymi korpusami.

 

[za The Technium]