Microsoft prezentuje Mango - ważną aktualizację systemu Windows Phone 7

W Nowym Jorku właśnie odbyła się konferencja, na której Microsoft zaprezentował nadchodzącą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego o kodowej nazwie Mango.

Jakie więc zmiany i nowości nas czekają? Microsoft podzielił je na trzy grupy - komunikacji, aplikacji i przeglądarki.

W tej pierwszej grupie pojawi się sporo ułatwień.

Wątki będą łączyć komunikację tekstową, na facebookowym czacie i przez Windows Live Messenger w jedną rozmowę.

Grupy pozwolą na szybkie wysyłanie wiadomości bądź maili do kilku osób. "Grupa" może obejmować konta wybranych osób na wielu platformach, z poziomu "Grupy" można będzie oglądać profile, zdjęcia czy wspólne dla osób tych wydarzenia.

Mango stawia także na integrację z portalami społecznościowymi. Konta na Twitterze i LinkedIn przypisać będzie można do kontaktów w telefonie, z kolei ulepszone wykrywanie twarzy pozwoli na szybsze oznaczanie osób na zdjęciach i publikowanie tychże w sieci.

Pakiet Office - Mango zapewnić ma użytkownikom smartfonów z WP7 dostęp do Office'a 365 (obejmuje to także możliwość korzystania z dysku SkyDrive o pojemności 25 GB).

Dla tych, którzy korzystają z kilku kont pocztowych pojawi się możliwość korzystania ze wszystkich naraz w jednej skrzynce.

Dzięki funkcji rozpoznawania mowy pojawi się także możliwość tworzenia wiadomości tekstowych bez użycia rąk.

Kafelki aplikacji - mają być jeszcze bardziej czytelne i interaktywne. "Kafel" niekoniecznie musi wyglądać jak kafel - deweloperzy będą mogli dostosować wygląd ikon do tematyki swojej aplikacji.

Przeglądarka internetowa - jej "silnikiem" ma być Chakra, znana już niektórym z Internet Explorera 9. Oprócz tego ma pojawić się pełne wsparcie dla HTML 5.

Windows Marketplace - dla polskich użytkowników telefonów z Windows Phone 7 najważniejszą wiadomością może być ta, że sklep z aplikacjami na ich platformę będzie w końcu dostępny w Polsce. Kiedy? Wtedy, kiedy Mango zacznie pojawiać się w telefonach, czyli jesienią.

Teraz zaś udostępniony został pakiet SDK dla programistów (którzy do tej pory zapełnili Marketplace liczbą ponad 17 tysięcy aplikacji; to wciąż niewiele porównując WP7 do liderów rynku - sklepu z aplikacjami na Androida czy iOS).

Jesienią pojawi się też polskie menu systemu. Ale uwaga - wyłącznie w nowych telefonach WP7. Obecni użytkownicy dalej będą mieli menu w języku z jakiego korzystają obecnie; dostępne mają być za to polskie czcionki.