Pierwszy komercyjny komputer kwantowy - sprzedany

Firma D-Wave sprzedała pierwszy komercyjny komputer kwantowy. To przejście eksperymentalnej technologii do fazy komercyjnej.

Komputery kwantowe wykorzystują zupełnie inne właściwości materii niż klasyczne komputery półprzewodnikowe. W komputerach klasycznych komórka pamięci to układ elektroniczny zawierający jednostkę zapisanej informacji - bit o wartości 0 bądź 1. W komputerze kwantowym jednostką pamięci jest qbit - kwantowy bit - czyli pojedyńczy atom utrzymywany skomplikowaną aparaturą w ściśle określonym stanie kwantowym lub kombinacji takich stanów. Dzięki temu w jednym qbicie można na raz zapisać i 0 i 1 i przeprowadzać obliczeniach na wszystkich możliwych kombinacjach danych wejściowych na raz. Jeżeli na przykład przy łamaniu szyfru trzeba sprawdzić astronomiczną liczbę kombinacji wszystkich 128 bitów klucza, to komputer kwantowy rozwiąże to zadanie w jednym obliczeniu, a nie próbując wszystkie kombinacje po kolei.

Komputer kwantowy D-Wave Onekosztuje 10 milionów dolarów i wymaga osobnego, specjalnie przygotowanego pomieszczenia z aparaturą kriogeniczną. Pierwszy egzemplarz kupiła firma Lockheed-Martin.

 

[za Venture Beat]

Więcej o:
Komentarze (21)
Pierwszy komercyjny komputer kwantowy - sprzedany
Zaloguj się
 • ggrdl

  Oceniono 13 razy 5

  Opis techniczny świadczy, że autor nie wie o czym pisze. Całkowity bełkot.

 • szkodnikpolski

  Oceniono 2 razy 2

  D-Wave jest polaczona z projektem badawczym na platformie BOINC, Aqua@home.
  Polecam www.boincatpoland.org, najwiekszy Polski zespol na platformie obliczen BOINC

 • voxsapiens

  Oceniono 4 razy 2

  @ggrdl: wypunktuj jego pomyłki, to może Twój post będzie mial sens, o ile rzeczywiście wiesz, o czym mówisz...

 • voyager80

  Oceniono 2 razy 2

  Autor tego artykułu, nawet nie zadał sobie trudu, aby poczytać na temat teorii działania komputerów kwantowych - nawet nie zajrzał na wikipedię. Za to "urodził" totalny bełkot nie mający zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością...

 • gralp

  Oceniono 1 raz 1

  ta "kombinacja" "ściśle określonych stanów", jest równie ściśle określonym stanem i nazywa się "superpozycją" a nie kombinacją. to ostatnie określenie można by opacznie zrozumieć jako stan mieszany, a to wiele zmienia.

  niestety nie ma czym się podniecać, komputery kwantowe nie sa skalowalne tak jak klasyczne, więc raczej pozostaną im zastosowania niszowe. nie będzie kwantowych pecetów - sorry winetou.

 • asteroida2

  Oceniono 1 raz 1

  Parę słów uzupełnienia: to urządzenie realizuje coś co się nazywa adiabatycznym obliczeniem kwantowym. Pozwala to znaleźć optymalne rozwiązanie niektórych problemów, choć nie oznacza to "sprawdzenia wszystkich wartości klucza". Niektóre współcześnie używane szyfry (jak np. RSA) dają się w ten sposób złamać, ale na pewno nie tym urządzeniem, bo mają klucze o długości większej niż 128 bitów (a ten komputer tylko tak duże obliczenie może wykonać). Jeśli D-Wave wypuści wersje z kilkoma tysiącami qubitów, to wtedy mogą zacząć się problemy. Trzeba będzie zacząć używać kryptografii kwantowej.

 • mister999

  Oceniono 1 raz 1

  Ile czasu zajmie "jedno obliczenie" zeby sprawdzic 10^38 kombinacji klucza ?

 • lekarzzewsi

  Oceniono 5 razy 1

  Ok 15 lat temu przeczytałem tytuł artykułu: "Pierwyszy przeszczep mózgu" a na prawdę chodziło o to , że przeszczepiono odrobinę istoty czarnej pacjentowi z choroba Parkinsona... Teraz mamy komputer kwantowy na sprzedaż ... Czekamy na urządzenie do teleportacji, które zapewne pojawi się w przyszłym miesiącu ;) Nawet taki wiejski lekarz jak ja wie, że nie jest możliwa obecnie produkcja komercyjna komputrera kwanowego i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie możliwa. A może artykuł ukazał się 1-go kwietnia i jakiś geniusz z GW go teraz przedrukował?

 • gm114

  0

  Nie podali fizycznych rozmiarów. Kupiłbym, gdyby zmieścił się w kącie pomieszczenia lub na biurku.

  Jeśli jednak potrzeba trzymać ten sprzęt w hali fabrycznej, to poczekam, aż się nieco zmniejszy w kolejnych wersjach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX