Nadchodzi nowy standard napędów optycznych

Na targach Computex zaprezentowano odchudzone napędy optyczne. Są one cieńsze od obecnie używanych i nie posiadają tacki.

Redakcja serwisu AnandTech twierdzi, że branża komputerowa już wkrótce ma się "przesiąść" na nowy standard napędów optycznych dla komputerów stacjonarnych. Mają one pojawiać się w sklepach pod koniec tego roku kalendarzowego. Wtedy też debiutować będą obudowy z "gniazdami" dopasowanymi do nowego rozmiaru napędów optycznych. Te zaś są odrobinę chudsze od swoich poprzedników choć zachowują ich oryginalną szerokość. Nie posiadają natomiast tacki, a jedynie szczelinę, do której wsuwać będziemy płyty DVD lub Blu-ray.

Więcej o:
Komentarze (23)
Nadchodzi nowy standard napędów optycznych
Zaloguj się
 • gibki

  Oceniono 5 razy 5

  jaki nowy standard?
  a system wkładania płyt znany od dekady conajmniej

 • jurgi-fld

  Oceniono 5 razy 5

  I pewnie będą jeszcze bardziej zawodne i nieporadne.

 • skns

  Oceniono 6 razy 4

  Optyka to przeszłość. Ostatni raz płyty użyłem jakieś pół roku temu bo siostra mnie poprosiła o nagranie zdjęć. Normalnie trzymam wszystko na dysku przenośnym, ale chciała to jej nagrałem. Wcześniej musiałem laser "wyczyścić" bo za cholerę nie chciał odczytać płyty. Zakurzył się zwyczajnie. Optyka się skończy za 10-15 lat jak upowszechni się SSD i pokolenie płytowców odejdzie. Płyty są duże (dużo miejsca zajmują jak się już uskłada kolekcję), łatwo się uszkadzają i ich pojemność nie zachwyca. Poza tym napędy są teraz straszną fuszerką. Kiedyś wytrzymywały nawet 6-7 lat. Dziś po 2 latach i to rzadkiego używania napęd ledwie chodzi. Ja już dawno zrezygnowałem z optyki - taniej wychodzi zainwestować w dobry dysk przenośny i dwa, trzy pendrive po 4-8GB, niż kupować płyty, wypalać je, pilnować coby się nie porysowały... Ostatnio nawet system nagrywam z pendrive - jest szybciej niż z płyty i pewniej, że się nie powiesi jak płyty nie będzie mógł odczytać.

 • graveir

  Oceniono 6 razy 4

  DVD i blu-ray? A CD to co, już zbędne?... W cholerę z napędami, które nie będą wstecznie kompatybilne :)

 • zeus_gromowladny

  Oceniono 4 razy 4

  Gdzie tu nowy STANDARD? Żenada.

 • 4v

  Oceniono 5 razy 3

  takie szczeliny to ja widywałem w okolicach roku 1998, gdy jeszcze wierzyłem w napędy optyczne, gdy internet był powolny a karty pamięci raczkowały (osiągając pojemności rzędu 8MB). Teraz, cóż, napęd optyczny to dla mnie taki sam zabytek i oblech, jak telewizor/monitor CRT, telefon stacjonarny/budka telefoniczna, albo kompaktowy aparat na klisze. Po co to komu w ogóle? Awaryjne, mało pojemne, wielkie, przestarzałe i szkodliwe.

 • tam96

  Oceniono 3 razy 3

  szkoda ze nie zrobia malych cdromkow ala dyski 3,5'' w caddy :) to by bylo fajne i poreczne

  takie mini dewede rw :D szal cial

  chociaz w dobie kart sd wszystko juz mozna pchac do lamusa :P

 • ggrdl

  Oceniono 3 razy 3

  TO SIĘ NAZYWA BEŁKOT!

  Nie wiadomo absolutnie NIC.
  To nie jest nowy standard DYSKÓW, to nawet nie jest nowy standard NAPĘDÓW. To jest nowy standard ROZMIARÓW dla urządzeń typu napędy. Urządzenia mogą być przeróżne: DVD, BD, DAT, panel do karty dźwiękowej...

  A przy okazji warto nadmienić, że odchudzone i to DUŻO BARDZIEJ ODCHUDZONE napędy optyczne są od lat stosowane w laptopach ...i desktopach.

 • patman

  Oceniono 4 razy 2

  Nowość jak diabli, ale z tackami mogliby faktycznie dać sobie spokój. Zwłaszcza, że praktycznie we wszystkich napędach montowane są te przeklęte łapki, pozwalające na utrzymanie płytki w pionowo montowaniem napędzie. Łapki w napędach poziomych niszczą płyty - wystarczy chwila nieuwagi przy kładzeniu/ściąganiu płytki z tacki i krecha na płycie gotowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX