Mamy kwadrans na badanie antyświata

Zespołowi eksperymentu ALPHA z międzynarodowego laboratorium CERN udało się zbudować pułapkę na powstające w akceleratorze atomy antywodoru i utrzymać je tam stabilnie przez 16 minut.

Materia jaką znamy, nie jest jedyną postacią materii we wszechświecie. W pochłaniających olbrzymie ilości energii akceleratorach otrzymuje się też elementarne cząstki materii o przeciwnym znaku - antymaterii - która w kontakcie z materią jaką znamy znika w procesie anihilacji, a jedyną pozostałością jest duża ilość energii. Z jakiejś przyczyny antymaterii w naszym wszechświecie obserwujemy bardzo mało, mimo że według teorii powstania wszechświata powinno jej być tyle samo co "naszej" materii. Jednak większość rozważań na temat antymaterii prowadzona była teoretycznie - nawet jeśli udawało się tworzyć atomy antywodoru łącząc antyprotony i pozytrony (antyelektrony), to po ułamku sekundy atom taki anihilował, nie dając czasu na badanie swoich własności.

Udało się to obejść eksperymentatorom z projektu ALPHA. W ich pułapce magnetycznej (urządzeniu tworzącym szczególnie ukształtowane, zmienne i sterowane pole magnetyczne) chmura antyelektronów miesza się z antyprotonami i po "schłodzeniu" (obniżeniu średniej energii obu chmur) tworzy się kilka tysięcy atomów antywodoru. Dzięki odpowiedniej konstrukcji pułapki, atomy te przeżywają około 1000 sekund (ponad 16 minut), a co równie ważne, schładzają się do "stanu podstawowego", w którym mogą być badane różnymi metodami.

Po raz pierwszy mamy możliwość zbadać antymaterię, żeby zobaczyć czy zachowuje się tak jak znana nam "zwykła" materia i mamy szansę ustalić, dlaczego jest jej tak mało.

 

[za Nature]

Więcej o:
Komentarze (7)
Mamy kwadrans na badanie antyświata
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 5 razy 5

  no i to jest ciekawe i wartościowe - a nie te bzdury modły i kłótnie...

 • ma_szewc

  Oceniono 2 razy 2

  A wczoraj w naszej stolicy niesiono przez całe miasto krew JP2 a tak poza tym to mamy największego Jezusa z betonu i żadne antywodory nie są nam potrzebne.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro jest już antywodór, czas teraz na antyodór. Idzie lato, znów w pekaesie będzie walić jak w murzyńskiej chacie...

 • apas13

  Oceniono 5 razy 1

  To teraz wystarczy zmajstrować antytlen i antywęgiel a potem to sprytnie połączyć wg wzoru:
  C2H5OH i bedziemy mieli antyalkohol etylowy. Kiedy już uda się opracować metodę produkcji antyalkoholu etylowego na skalę przemysłową, to w Polsce i Rosji oraz kilku innych krajach być może skutecznie zaczną działać ustawy ANTYALKOHOLOWE...

 • wujek_wojtek4

  0

  to sobie poprawcie powiadamianie o dodanym, albo dodawajcie na bieżąco moderatorzy jedni

 • wujek_wojtek4

  0

  to zróbcie teraz antywodę z antytlenem tylko się nie poduście :P jakby tak mnie potraktować antywodą pod prysznicem to bym się poczuł jak brudas zamiast odwrotnie. dalszy ciąg jest niecenzuralny. a kolega juz wynalazl antyalkohol. i znowu nie bede bogaty.

 • turbo_wesz

  Oceniono 3 razy -1

  kiedyś na wykładzie słyszałem, że na 10^9 antyprotonów przypadało 10^9 + 6 protonów, wg jakiejś ówczesnej teorii oczywiście, która na 99% uległa rewizji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX