Izraelski MyHeritage przejął serwis Bliscy.pl - z korzyścią dla użytkowników?

Izraelski serwis MyHeritage odkupił od Wirtualnej Polski serwis Bliscy.pl. Oba serwisy umożliwiają stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny. Połączenie dokona się ostatecznie 7 lipca.

Popularny na świecie MyHeritage funkcjonował w Polsce już od jakiegoś czasu, gromadząc pokaźną liczbę użytkowników, sięgającą aż 2,6 miliona osób. Bliscy.pl jest mniejszym serwisem - od początku działania, czyli w ciągu 3 lat, założono tam ok. 500 tysięcy aktywnych kont.

Wykupienie Bliskich.pl pozwoliło MyHeritage na powiększenie bazy danych do imponującej liczby 56 milionów globalnych użytkowników i aż 760 milionów profili. Konkurujący dotychczas z Bliskimi MyHeritage.pl jednocześnie stał się hegemonem tego typu usług w polskiej sieci.

To nie pierwsza wyprawa na zakupy do Polski. W 2010 roku izraelski serwis nabył inny polski serwis MoiKrewni.pl.

MyHeritage.pl jest serwisem, który skupia się na genealogicznym aspekcie, dając użytkownikom możliwość poznania drzewa własnej rodziny, oraz nawiązania i utrzymywania kontaktów z krewnymi.

Właściciel serwisu twierdzi, że Polska jest oczywistym kierunkiem rozwoju. Kraj nad Wisłą jest według niego szóstym co do wielkości rynkiem w Europie i liderem Europy Środkowej, a polscy użytkownicy Bliscy.pl są bardzo produktywni - 500 tysięcy osób stworzyło aż 6,5 miliona profili. Wszystkie zostaną w lipcu 2011 przesunięte do serwisu MyHeritage.pl.

Co zmiana da samym użytkownikom?

Połączenie bazy Bliskich z obszerną kartoteką MyHeritage być może pozwoli odnaleźć także członków rodzin, którzy swego czasu wyjechali za granicę i tam osiedli. Szacuje się, że Polaków na emigracji przebywa aż 20 milionów. Korzyść z połączenia wydaje się więc raczej wymierna.

Ogłoszone dzisiaj przejęcie dokona się ostatecznie za miesiąc, 7 lipca. Do tego czasu użytkownicy serwisu Bliscy.pl - jeśli nie zgadzają się na przeniesienie kont - mogą wycofać swoje dane.

Zasady MyHeritage różnią się trochę od tych znanych z polskiego serwisu - obowiązuje miedzy innymi limit pojemności do 250 osób. Jak jednak czytamy na Bliscy.pl, limit ten nie będzie obowiązywał dla przeniesionych kont. MyHeritage oferuje też płatne opcje dodatkowe, które umożliwiają dostęp do dodatkowych funkcji (takich jak Oś Czasu, możliwość kontaktu z przedstawicielami innych drzew genealogicznych, czy większa ilość miejsca na zdjęcia i dokumenty danej rodziny). Za roczne pakiety specjalne trzeba zapłacić odpowiednio 244,75 zł za Premium i 389,63 zł za Premium Plus.