Kto odważy się polecieć w kosmos w rakiecie domowej roboty?

Organizacja Copenhagen Suborbital przygotowuje malutką rakietę, w której (bardzo) odważni ludzie będą mogli polecieć w kosmos.

Dotychczas, loty w kosmos kojarzyły się z milionami dolarów wydawanych na obsługę, wyposażenie i start wahadłowca. Duńczycy z organizacji Copenhagen Suborbitals udowadniają jednak, że to samo można zrobić za stosunkowo niewielką ilość pieniędzy. Zbudowali oni rakietę HEAT 1-X, której wartość oceniana jest na jedyne 70 tys. dolarów. Ta maszyna wynieść ma człowieka w kosmos. Dodać należy, że musi to być bardzo odważny człowiek.

W rakiecie mieści się zaledwie jedna osoba. W trakcie lotu stoi ona w specjalnej kapsule umieszczonej na szczycie rakiety. Z kapsuły tej, będzie mogła podziwiać widoki, kiedy już HEAT 1-X wzbije się na planowaną wysokość 120 km. Odważny człowiek w żaden sposób nie wpływa na lot rakiety. Jest ona sterowana z ziemi, a "kosmonauta" jest tu jedynie osobą obserwującą, co dzieje się naokoło niego. Trzeba także zaznaczyć, że sama rakieta ma zaledwie 65 centymetrów średnicy. O komforcie mowy więc być nie może. Mimo to, osoby uwielbiające ekstremalne przeżycia, mogą być zainteresowane projektem Duńczyków.

Rakieta po starcie z platformy

W zeszły piątek odbyły się pierwsze konkretne testy rakiety. Zakończyły się one częściowym sukcesem. HEAT 1-X wystartował ze specjalnej rampy (nazwanej Sputnik) pływającej na Bałtyku. W środku znajdował się manekin testowy - taki jak te, których używa się w testach zderzeniowych. Wzniósł on się na wysokość 2,8 km po czym spadł z całym pojazdem do morza. Niestety, pomimo tego, że rakieta wystartowała, to nie osiągnęła planowanego pułapu, który ustalono na 15 km. W trakcie spadania rozerwał się także jej spadochron-hamulec. Tego typu awarie nie mogą się rzecz jasna zdarzać w trakcie załogowych lotów. Mimo to, Copenhagen Suborbitals pozostają optymistami. Uczcili swój drobny sukces, i zapewne już planują kolejne kroki, mające umożliwić im i innym zainteresowanym osobom podróż w kosmos.

Kosmiczne kroki - Kamienie milowe podboju kosmosu >>
Kliknij, by obejrzeć galerię