Powstały pamięci Onyx - 7 razy szybsze niż typowe SSD

Do dziś SSD był synonimem niedosięgłej dla większości posiadaczy komputerów stacjonarnych prędkości. Każdy chciał mieć choć kosteczkę, choć 8GB aby zmagazynować system operacyjny. Czasy się jednak zmieniają. Marzenia też.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego, przy współpracy z gigantami ze świata pamięci, między innymi firmą Micron, BEEcube i Xilinx, opracowali koncepcję pamięci masowej PCM (lub PRAM), instalując ją w platformie o swojsko brzmiącej nazwie Moneta.

Jak czytamy, pamięć PRAM (Phase-change RAM) to:

typ pamięci nieulotnej opartej na nośniku krystalicznym. Wykorzystano zjawisko zmiany fazy punktów nośnika z krystalicznej na amorficzną (i odwrotnie) za pomocą podgrzewania impulsami elektrycznymi. Odczyt dokonywany jest przez pomiar rezystancji nośnika (różna dla różnych faz). Nośnikiem jest stop tellurku antymonu i tellurku galu, podobny do stosowanego w płytach CD-RW.

Jedyna wada? W zasadzie dwie. Po pierwsze - układ jest jeszcze w fazie prototypu. Nie wiadomo więc, czy kiedy - i jeśli w ogóle - wejdzie do produkcji nadal będzie miał przewagę szybkości.

Po drugie zaś, skoro już jesteśmy przy zagadnieniu szybkości - prototyp Onyx zapisuje z prędkością 371 MB/s, a więc odrobinę lepiej niż dobrej jakości SSD. Za rok jednak i ta przewaga może stopnieć.

Dla chętnych - raport z testów urządzenia.