Poświeć aby naładować - Samsung wprowadza laptop zasilany słońcem

Ponad 14 godzin pracy na baterii i zasilanie energią słoneczną. Poznajcie NC215S.

Samsung NC215S został wyposażony w panel słoneczny, który umieszczono na pokrywie, dzięki czemu można na nim pracować właściwie w każdym zakątku Ziemi, pod warunkiem, że mamy dostęp do słońca.

Pod względem konfiguracji laptop nie wyróżnia się z tłumu. 10,1-calowy ekran wyświetla grafikę w rozdzielczości 1024x600. Na pokładzie znajduje się dwurdzeniowy procesor Intel Atom N570 z zegarem 1,66 GHz (lub nieco słabszy Intel Atom N455), 1 GB pamięci RAM, a także jeden z dwóch dysków - 250 lub 320 GB. Całość waży 1,3 kilograma.

Samsung NC215S - front

Jak zapewnia producent, żywotność baterii wynosi ponad 14 godzin, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Jeśli jednak nie dysponujemy gniazdkiem elektrycznym, to pełne jej naładowanie może trochę potrwać - 2 godziny ładowania baterii energią słoneczna pozwala na godzinę pracy z laptopem.

W Rosji NC215S trafi do sprzedaży w sierpniu i będzie sprzedawany z zainstalowanym systemem Windows 7. Afrykański oddział Samsung Electronics liczy, że do 2015 roku łączna sprzedaż laptopa zasilanego energią słoneczna przyniesie firmie 10 miliardów zysku. Plan ambitny i możliwy do zrealizowania, szczególnie w regionie, gdzie nie zawsze istnieje szansa na podpięcia się do prądu. Cena laptopa wyniesie około 500 dolarów. Na razie nie wiadomo czy NC215S pojawi się również na innych rynkach.

[za: The Telegraph]