Tylko w Japonii: Samobieżna kapsułka endoskopowa do zadań specjalnych

Japońscy badacze z Ryukoku University i Osaka Medical College skonstruowali pierwszą zdalnie sterowana ?kijankę?, która pomoże badać i fotografować układ pokarmowy... od środka.

Kapsułki endoskopowe powstały już w latach 80-tych ubiegłego wieku, ale dopiero w 2009 roku zaprezentowano prototyp, który był w stanie sam się poruszać. Pierwsze testy zostały pomyślnie przeprowadzone w układzie pokarmowym psa. Teraz przyszedł czas na ludzi.

Niewielką kapsułkę nazwano Syrenka. Jej wymiary to 1 cm szerokości i 4,5 cm długości, co pozwala na proste umieszczenie jej w ciele człowieka drogą doustną, lub bardziej bezpośrednią - przez odbyt. Syrenka porusza się dzięki bardzo czułemu napędowi magnetycznemu, a jej ruchami steruje się przy pomocy joysticka - osoba przeprowadzająca badanie widzi wszystko na ekranie monitora. Kamera, w którą wyposażona jest kapsułka, może pracować do 10 godzin i wykonywać 2 zdjęcia na sekundę.

Profesor Kazuhide Higuchi z Osaka Medical College z łatwością wymienia zalety Syrenki, która stanowi krok naprzód w badaniach endoskopowych:

Dzięki zdalnemu sterowaniu możemy zrobić zdjęcia dokładnie tych obszarów, które mają być zbadane. Wystarczy kilka godzin, aby zbadać układ pokarmowy od przełyku do jelita grubego. Zmniejsza to obciążenie pacjenta i może doprowadzić do wykrycie raka.

Pierwsze efekty badań, w tym zdjęcia z wnętrza ciała, przeprowadzonych na człowieku zaprezentowano na konferencji poświęconej chorobom układu pokarmowego, która odbyła się w maju w Chicago.

Poradnik: Jak bez stresu kupić telewizor HD>>
Kliknij, by obejrzeć galerię