Laptop "potworem do gier"? Zdecydowanie tak

Nvidia zaprezentowała niedawno materiał filmowy, w ramach którego anonimowy gracz przez półtorej minuty grał w Crysis 2 w rozdzielczości 1080p i na najwyższych ustawieniach z wynikiem ponad 30 klatek na sekundę. A wszystko to przy pomocy laptopa.

Jak się okazało - laptopa nie byle jakiego, bo 18 calowego Alienware z najnowszą i najwydajniejszą mobilną kartą graficzną Nvidii - GTX 580M. Trzeba przyznać, że film robi wrażenie (niewtajemniczonych upewniamy - podobne wyczyny były do tej pory niemal niemożliwe).

Rene Haas z Nvidii, szef działu rozwiązań dla laptopów zaznaczył:

Taka moc, jaką oferuje GTX 580M pozwala na ustawienie wszystkich parametrów na maksa - nawet w najbardziej wymagających grach

Zwłaszcza kiedy zepnie się nowe karty w trybie SLI, jak miało to miejsce w przypadku Alienware M18x z filmu. Komputer ma być ponoć dostępny także w słabszej wersji z pojedynczym układem.

Mniejszy model Alienware M17x, także uzbrojony w pojedynczą GTX580M ma być dodatkowo wyposażony w system Nvidia Optimus, który pozwoli zaoszczędzić nieco baterii wyłączając kartę graficzną w momentach, w których użytkownik nie będzie jej naprawdę potrzebował.

Same karty, jak twierdzi Nvidia:

GeForce GTX 580M są najszybszymi na rynku procesorami graficznymi dla komputerów przenośnych, obsługującymi DirectX 11 i oferującymi wydajność w teselacji do 6 razy wyższą niż jakikolwiek inny układ graficzny dla notebooków. Dodatkowo oferują nawet do 20% lepszy stosunek wydajności do zużycia energii niż poprzednia generacja GPU.

Do czasu zaprezentowania niezależnych testów wypada uwierzyć na słowo. Tym bardziej, że model M18x z poprzedniej generacji laptopów Alienware, wyposażony w układ 460M to koszt około 8 tysięcy złotych. Z pewnością 580M "pod maską" nie zaowocuje obniżeniem cen.

Producent wprowadza jednocześnie słabszy układ GTX 570M, dla tych, którzy w pojedynku ceny z osiągami postawiliby raczej na to pierwsze.

Specyfikacje obu kart:

model GeForce GTX 570M GeForce GTX 580M
rdzenie do 366 do 384

wsparcie technologii

PhysX, Verde drivers, CUDA, 3D Vision, 3DTV Play, Optimus, SLI, DirectX11 PhysX, Verde drivers, CUDA, 3D Vision, 3DTV Play, Optimus, SLI, DirectX11
taktowanie procesora do 1150MHz do 1240MHz
taktowanie pamięci do 1500MHz do 1500MHz
pamięć 1,5GB lub 3GB do 2GB
interfejs pamięci do 192 bitów do 256 bitów
typ pamięci GDDR5 GDDR5

Więcej o: