Chiny kupią Facebooka?

Czy Chiny mogą kupić Facebooka? W całości na pewno nie, ale przynajmniej w części?

Serwis Business Insider (zwykle wiarygodny) podaje za swoimi niezależnymi, anonimowymi źródłami bardzo interesujące wiadomości. Jedno z nich twierdzi, że Chiny faktycznie chcą kupić część Facebooka. Jak dużą? Taką, by "miała znaczenie". Z kolei inne plotki mówią o Citibanku, który właśnie w imieniu dwóch niezależnych funduszów walutowych - jednego z Państwa Środka, a jednego z Bliskiego Wschodu - próbuje zdobyć akcje Facebooka warte 1,2 miliarda dolarów. Wiadomości te wydaje się potwierdzać jeszcze inne źródło serwisu.

Ani Facebook, ani Citibank nie komentują tych wiadomości.

Czy powinniśmy się jednak martwić tym, że Chiny - państwo, które znane jest z niestosowania się do praw człowieka - próbuje kupić część Facebooka - serwisu, na którym mnóstwo z nas umieszcza swoje osobiste dane?

Raczej nie.

Wartość serwisu wyceniana jest obecnie na około 100 miliardów dolarów. Jeśli więc plotki są prawdziwe, to 1,2 miliarda nie są specjalnie wielkim udziałem. Chiny nie będą miały wpływu na działania Facebooka. Poza tym nie jest przecież tak, że udziałowcy mają jakikolwiek dostęp do danych użytkowników.

O co więc może chodzić Chinom? Gordon Chang z Forbesa zauważa, że nawet jeśli plotki mówią o "niezależnym funduszu walutowym", to w Państwie Środka taki podmiot jest mniej więcej tak samo "niezależny" od Komunistycznej Partii Chin jak "miejskie władze Pekinu". Czyli w ogóle nie jest. Chang stwierdza, że władzom tego państwa może chodzić o zdominowanie dyskursu na temat Chin - nie tylko wewnątrz kraju, ale także na zewnątrz.

Więcej o:
Komentarze (19)
Chiny kupią Facebooka?
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 3

  Chiny inwestują w dot comy? Życzę powodzenia...

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 2 razy 2

  Kał mnie to obchodzi, kto kupi coś od Żyda. Nie mam konta na pejsbuku, bo jak mawiał mój dziadek: Żyd zawsze okpi Polaka. Po czym dodawał: A Ukrainiec Żyda.

 • aveon

  Oceniono 2 razy 2

  jak wykupia w calosci kasuje konto

 • myszvolvo

  Oceniono 1 raz 1

  >"jak wykupia w calosci kasuje konto"

  Nie należy publicznie chwalić.się takim brakiem refleksu.
  Tylko plebs czeka aż do samej wtopy.

 • maciejg6

  Oceniono 1 raz 1

  @michalstr3, "W chinach jest wiekszosc amerykanskiej waluty"

  pomylilo ci sie, wiekszosc chinskych walut to wlasnie amerkanskie dolary, natomiast w chinska czesc Amerykanskiego dlugu to mniej niz 20%. Hummer i Volvo to byl czysty biznes, firmy byly upadajace i ta druga opcja to bylo zaprzestac produkcji i nie miec nic. A co do bawelny to chyba mowisz o tym ze Stany wyprzedaly cala swoja produkcje bawelny. Ciekawe ze jakos sie nie martwisz o dominacje Stanow jak wszyscy kupuja ich bawelne.

 • marek610.0

  Oceniono 1 raz 1

  To ciągłe atakowanie Chin za nieprzestrzeganie praw człowieka to idiotyzm, Demokracja jest goownem którym sie karmii naiwnych, a Chiny nakarmily setki milionów ludzi konkretami.

 • pantalonik666

  Oceniono 1 raz 1

  Lol, dostęp do 'prywatnych' danych na fejsbuku może kupić sobie każdy.

 • forumowasciema

  Oceniono 1 raz 1

  aveon, możesz se kasować.
  twoje dane już są w systemie i możesz się w dupsko ugryźć.
  trza było myśleć zawczasu.

  swoja droga to niezła bajka.
  prywatna firma zrobiła coś czego nie umiały dotąd zrobić służby specjalne największych państw.
  a frajerzy pchają się drzwiami i oknami wklejając swoje zdjęcia, dane, siatkę powiązań, zainteresowania, przekonania itd.

  dżizas, jaki ten świat jest durny :D

 • incipit

  Oceniono 1 raz 1

  Chińczyki zwiększają ilość wody którą robią z mózgu naiwniakom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX