CERT Polska ostrzega przed oszustami

Na blogu CERT Polska, instytucji dbającej o bezpieczeństwo polskiego Internetu pojawiło się ostrzeżenie przed internetowymi oszustami wyłudzającymi pieniądze na propozycję wielkiego biznesu.

Pierwszy kontakt z oszustami ma postać wiadomości e-mail od Petera Wong Shun Tunga (to nazwisko prezesa banku HSBC). Wiadomość zawiera propozycję wspólpracy przy ”zmianie profilu pewnych funduszy” i prośbę o szybki odzew.

Jest to tak zwana ”czterysta dziewiętnastka”, nazywana też ”numerem na dziedzica”. Osoby które odpowiedzą na taką wiadomość, skuszone perspektywą łatwego zarobku, dowiedzą się o konieczności opłacenia rozmaitych kosztów operacyjnych - ceł, prowizji, czy łapówek dla ludzi stojących na drodze do realizacji wielkiego biznesu, do którego oczywiście nigdy nie dochodzi.

Podobne wiadomości oferowały wcześniej współpracę przy odzyskiwaniu pieniędzy z rozmaitych afrykańskich przedsiębiorstw czy spadków. Zawsze jest to oszustwo, nie należy na takie wiadomości reagować, ani podejmować współpracy z oszustami.

 

Więcej - na blogu CERT Polska.

Więcej o:
Komentarze (2)
CERT Polska ostrzega przed oszustami
Zaloguj się
  • needmoney

    0

    Nigeryjskie oszustwo polega na tym : wmawia się idiocie że znalazł większego idiotę od siebie który chce coś kupić lub sprzedać za cenę znacznie odbiegającą od rynkowej ... idiota się cieszy że zarobi ...

  • al.kubiczek

    0

    Dlaczego nie reagować? Odpowiadając na scam można się nieźle pośmiać oraz wkręcić i zadrwić z oszusta. Świetna rozrywka, polecam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX