Nokia 808 PureView - aparat fotograficzny z telefonem [PIERWSZE WRAŻENIA]

Fiński producent nie myśli się poddawać. Nie ma także zamiaru przestać zaskakiwać - Nokia zaprezentowała telefon komórkowy 808 PureView z aparatem fotograficznym wyposażonym w 41 megapikselową matrycę. Zrobione nim zdjęcie można ponoć wydrukować w formacie 9x5... metrów.
Nokia 808 PureView - pierwsze wrażenia Nokia zaprezentowała komórkę z aparatem fotograficznym wyposażonym w 41 megapikselową matrycę Nokia 808 PureView wyposażona została w obiektyw Carl Zeiss i sporą matrycę o monstrualnej wręcz rozdzielczości aż 41 megapikseli. W razie potrzeby Nokią 808 można zrobić gigantyczne zdjęcie o rozdzielczości nawet 38 megapikseli. W praktyce jednak, dzięki agregującej piksele technologii pixel over-sampling - jak powiedział nam Juha Alakarhum, szefa działu technologii fotograficznych Nokii - telefon posłuży do wykonywania "normalnych" fotografii o rozdzielczości od 2 do 5 megapikseli. W druku to dobrej jakości fotografia o długości około 30-40 cm. Alakarhu twierdzi, że uzyskane w ten sposób zdjęcia mają być najładniejszymi i najlepszymi jakościowo fotografiami możliwymi do wykonania nie tylko za pomocą telefonu komórkowego, ale także za pomocą sporej części dostępnych na rynku aparatów cyfrowych. Co ciekawe, aparat ze względu na zamontowaną optykę nie daje oczywiście możliwości wykonania zbliżenia optycznego, można natomiast tak jakby zoomować cyfrowo. Zwyczajnie matryca jest tak gigantyczna, a jakość zdjęcia tak wysoka, że zbliżanie cyfrowe odbywa się na zasadzie kadrowania. Być może nie brzmi to zbyt dobrze, ale w praktyce naprawdę działa. Sam telefon działa dość szybko i mimo, iż operuje na gigantycznych plikach graficznych, przez tę chwilę kiedy mieliśmy go w rękach, nie miewał "tych wolniejszych momentów". Niestety, jak z bólem przyznał Alakarhu, oprogramowanie nie pozwala zapisywać zdjęć w formacie RAW. Zasmuci to z pewnością wszystkich profesjonalnych fotografów, którzy na wieść o wprowadzeniu Nokii 808 zamierzali cisnąć swoje starutkie lustrzanki w kąt... Pewnym pocieszeniem może być natomiast możliwość przejścia do trybu zaawansowanego. Tam na miłośników fotografii czeka całe mnóstwo opcji pozwalających na dość swobodną manipulację zamontowanym aparatem. Ciekawą możliwością Nokii 808 wydaje się też być opcja wykonywania zdjęć poklatkowych. Wystarczy ustawić żądaną ilość zdjęć (do 1500 sztuk) i interwał. Resztę telefon zrobi sam. Warto go jednak wcześniej zamocować w uchwycie do statywu. Niestety, nie udało nam się dowiedzieć, czy będą one sprzedawane wraz z telefonem, czy też osobno. Największą wadą telefonu może się jednak okazać cena urządzenia i system operacyjny. Nokia 808 działa w oparciu o Symbian Belle. Do dyspozycji mamy więc sklep Ovi i znajdujące się tam aplikacje. Stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi sklepami. Płacąc aż 450 euro netto użytkownik może więc spodziewać się nieco większego bogactwa i dostępu na przykład do ryneczku WP7. Znając politykę produktową Nokii, nie wykluczone wydaje się jednak, że za pół roku aparat z 808 zobaczymy także w jakimś innym modelu...

O nowym telefonie, jego możliwościach i sensie montowania tak dużej matrycy w telefonie komórkowym rozmawialiśmy z Juha Alakarhu, szefem działu Technologii fotograficznych w Nokii.

Zapraszamy do galerii Nokii 808 PureView .

Zobacz też specyfikację techniczną Nokii 808 PureView .

Nokia 808 PureView wyposażona została w obiektyw Carl Zeiss i sporą matrycę o monstrualnej wręcz rozdzielczości aż 41 megapikseli. W razie potrzeby Nokią 808 można zrobić gigantyczne zdjęcie o rozdzielczości nawet 38 megapikseli . W praktyce jednak, dzięki agregującej piksele technologii pixel over-sampling - jak powiedział nam Juha Alakarhu - telefon posłuży do wykonywania "normalnych" fotografii o rozdzielczości od 2 do 5 megapikseli. W druku to dobrej jakości fotografia o długości około 30-40 cm. Alakarhu twierdzi, że uzyskane w ten sposób zdjęcia mają być najładniejszymi i najlepszymi jakościowo fotografiami możliwymi do wykonania nie tylko za pomocą telefonu komórkowego, ale także sporą częścią dostępnych na rynku aparatów cyfrowych

Co ciekawe, aparat, ze względu na zamontowaną optykę nie daje oczywiście możliwości wykonania zbliżenia optycznego, można natomiast tak jakby zoomować cyfrowo. Zwyczajnie matryca jest tak gigantyczna, a jakość zdjęcia tak wysoka, że zbliżanie cyfrowe odbywa się na zasadzie kadrowania. Być może nie brzmi to zbyt dobrze, ale w praktyce naprawdę działa.

A telefon?

Nokia 808 PureView

Nie zapominajmy jednak, że Nokia 808 PureView to przecież (także) telefon. Urządzenie działa w oparciu o procesor ARM 11 o taktowaniu 1,3GHz. Wyposażony został także w powleczony Gorilla Glass, 4 calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 360x640 pikseli, 16 GB pamięci wewnętrznej, 512 MB RAM i 1 GB ROM, WiFi/n oraz wspomagany GPS. Zgromadzone podzespoły nie należą więc do szczególnie słabych. Telefon wyposażono także w technologię USB On-the-Go, pozwalająca na zrzucanie zdjęć na pamięć masową, na bieżąco.

Pierwsze wrażenie Nokia 808 sprawia pozytywne. Jest dość ciężki jak na swoje gabaryty, ale dzięki temu tez dobrze leży w dłoni. Nie mamy również zastrzeżeń do plastikowej obudowy. Być może na pierwszy rzut oka nie wygląda ona najsolidniej na świecie, ale wystarczy wziąć telefon do ręki aby zrozumieć że nie jest to krucha skorupka z kiosku Ruchu.

Sam telefon działa dość szybko i mimo iż operuje na gigantycznych plikach graficznych, przez tę chwilę kiedy mieliśmy go w rękach nie miewał "tych wolniejszych momentów". Niestety, jak z bólem przyznał Alakarhu, oprogramowanie nie pozwala zapisywać zdjęć w formacie RAW. Zasmuci to z pewnością wszystkich profesjonalnych fotografów, którzy na wieść o wprowadzeniu Nokii 808 zamierzali cisnąć swoje starutkie lustrzanki w kąt... Pewnym pocieszeniem może być natomiast możliwość przejścia do trybu zaawansowanego. Tam na miłośników fotografii czeka całe mnóstwo opcji pozwalających na dość swobodną manipulację zamontowanym aparatem.

Ciekawą możliwością Nokii 808 wydaje się też być opcja wykonywania zdjęć poklatkowych. Wystarczy ustawić żądaną ilość zdjęć (do 1500 sztuk) i interwał. Resztę telefon zrobi sam. Warto go jednak wcześniej zamocować w uchwycie do statywu. Niestety, nie udało nam się dowiedzieć, czy będą one sprzedawane wraz z telefonem, czy też osobno.

Nokia 808 PureView

Największą wadą telefonu może się jednak okazać cena urządzenia i system operacyjny. Nokia 808 działa w oparciu o Symbian Belle. Do dyspozycji mamy więc sklep Ovi i znajdujące się tam aplikacje. Stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi sklepami. Płacąc aż 450 euro netto użytkownik może więc spodziewać się nieco większego bogactwa i dostępu na przykład do ryneczku WP7. Znając politykę produktową Nokii nie wykluczone wydaje się jednak, że za pół roku aparat z 808 zobaczymy także w jakimś innym modelu...

Ile to jest 9 metrów?

W trakcie konferencji dowiedzieliśmy się, że w Barcelonie, podczas MWC 2012 spece z Nokii wydrukowali w całkiem przyzwoitej jakości 38 megapikselowe zdjęcie zrobione aparatem 808 PureView. To żaden wyczyn, o ile nie dodamy, że dłuższa krawędź fotografii liczyła aż 9 metrów długości. Ile to 9 metrów?

Nokia czy Samsung? A może Apple? Zanim kupisz sprawdź 5 rzeczy, które warto wiedzieć! >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zdjęcie Nokia 808 PureView czarny
Nokia 808 PureView czarny
  • Rodzaj telefonu: Dotykowy
  • Aparat cyfrowy: 41 Mpx
  • System operacyjny: Symbian
  • WiFi
1 opinia

Podstawowe informacje o Nokia 808 PureView czarny

Przekątna ekranu 4 cale System operacyjny Symbian

Parametry techniczne

Pamięć wbudowana 16 GB Pamięć RAM 512 MB
Procesor ARM 11 Częstotliwość procesora 1,3 GHz
Rozdzielczość ekranu 360 x 640 Rodzaj akumulatora Li-Ion
Pojemność akumulatora 1400 mAh Czytnik kart pamięci Tak

Funkcje

Aparat cyfrowy 41 Mpx Dodatkowa kamera 0,3 Mpx

Komunikacja

WiFi Tak GPS Tak, A-GPS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 WCDMA 850, 900, 1700, 1900, 2100

Parametry fizyczne

Wymiary 123,9 x 60,2 x 13,9 mm Waga 169 g