NaviExpert Community Traffic Online - krótki test

NaviExpert - mapa średnich prędkości

 

NaviExpert obiecuje Świętego Graala nawigacji samochodowej - efektywne omijanie korków. Nie tylko na podstawie uśrednionych danych historycznych, ale i wykorzystując informacje przekazywane w czasie rzeczywistym. Czy to naprawdę działa?

 

NaviExpert to oprogramowanie do nawigacji samochodowej, działające na wielu modelach współczesnych telefonów (nie tylko smartfonów). Aplikacja nie przechowuje map w pamięci komórki - pobiera je na bieżąco, za pośrednictwem sieci. Dzięki temu, informacje dostępne dla nawigacji są wyjątkowo aktualne. Tak aktualne, że umożliwiają wyliczanie tras omijających zakorkowane ulice.

 

Jak to działa?

 

Nawigacja z omijaniem korków to już żadna nowość. Podobne technologie znajdziemy w wielu dostępnych na rynku aplikacjach - m.in. w AutoMapie i oprogramowaniu TomTom. Zwykle jednak, wyliczanie tras odbywa się na podstawie historycznych danych dotyczących średnich prędkości. Program "wie", że na określonych odcinkach dróg, o regularnych porach (godziny szczytu) tworzą się zatory. Dzięki temu, może zaproponować optymalną trasę. Czasem trochę dłuższą, ale efektywnie szybszą.

 

Polski NaviExpert jest pionierem jeśli chodzi o tego rodzaju rozwiązania. Jego Community Traffic działa już od kilku lat - zbierając informacje o średnich prędkościach przejazdów (bezpośrednio od użytkowników aplikacji) i na ich podstawie wyliczając najszybsze trasy. Następny krok to Community Traffic Online - usługa działająca w czasie rzeczywistym, a więc pozwalająca omijać faktycznie istniejące (a nie tylko przewidywane na podstawie danych historycznych) zatory. Dane, oczywiście, są zbierane bezpośrednio od użytkowników. Tyle teorii. Jak jest z praktyką?

 

Czy to działa?

 

Zabrałem NaviExperta z włączonym Community Traffic Online na kilka przejażdżek po Warszawie - w godzinach szczytu, po znanych trasach. Efekty: raz lepsze, raz gorsze. Czasem, aplikacji faktycznie udawało się zaproponować przejazd po (względnie) niezakorkowanych drogach. Innym razem, lądowałem np. w 20-minutowym korku na ul. Ostrobramskiej, podczas gdy do celu można było dojechać szybciej inną, sprawdzoną trasą. NaviExpert z Community Traffic Online myli się zdecydowanie zbyt często, by ufać mu bardziej niż własnemu doświadczeniu. O ile, oczywiście, mamy takie doświadczenie - na nieznanych trasach jest ciągle niezastąpiony.

 

Kibicuję NaviExpertowi - to jeden z najbardziej innowacyjnych produktów, jakie powstają w Polsce. Niestety jednak, do momentu, w którym GPS będzie w stanie zastąpić wiedzę (nawet średnio) doświadczonego kierowcy jest jeszcze bardzo daleko.

 

Michał Młynarczyk