Facebook lubi Palikota. I co z tego?

Ruch Poparcia Palikota to najpopularniejsza partia. No, przynajmniej na Facebooku. Czy może to zmienić wynik wyborów?

Czy jest jakaś partia, która gdzieś płycej lub głębiej w swoim programie nie umieściłaby informacji o tym, jak ważna jest dla niej młodzież, że to przyszłość narodu i takie tam inne? A czy jest jakaś partia, która faktycznie umiałaby dotrzeć do młodych, mówić ich językiem i zaistnieć w ich świecie?

Otóż jedna jest - to Ruch Poparcia Palikota (RPP). Dowodów nie trzeba daleko szukać - wystarczy wpisać w przeglądarkę www.facebook.com/NowoczesnaPolska i spojrzeć na lewą stronę ekranu. 57 tysiącami fanów nie może pochwalić się żadna inna partia. Ba, żadna nie ma nawet połowy tej liczby. Najbardziej zbliżyła się Platforma Obywatelska z niespełna 23 tysiącami wielbicieli, kolejny jest Kongres Nowej Prawicy mający niecałe 19 tysięcy fanów. Co więcej RPP notuje gwałtowny wzrost popularności w ciągu ostatniego tygodnia - dziennie przybywa po 2-3 tysiące osób.

Liczba fanów partii na Facebooku

Nic dziwnego, można powiedzieć, w końcu im więcej zamieszania w mediach wokół jakiejś partii, tym więcej ludzi się nią interesuje. A RPP ze swoim programem wyborczym doskonale trafia do świadomości młodych, nic więc dziwnego, że wyszukują partię w swoim środowisku naturalnym, na Facebooku, i klikają przycisk "Lubię to!".

Wzrost liczby fanów partii

Jednak dane, które dostaliśmy z Fanpage Trendera wskazują na coś znacznie ciekawszego. Otóż wzrost poparcia partii na Facebooku wyprzedza o kilka dni wzrost jej popularności odnotowywany w sondażach. I tak na przykład sondaże przeprowadzone przez Homo Homini oraz SMG pokazywały, że 18 września RPP miał jeszcze słabe wyniki, a wyraźny wzrost stał się zauważalny dopiero 25 września. Tymczasem na Facebooku w sierpniu przybywało zaledwie kilkudziesięciu fanów dziennie, na przełomie miesięcy - już około 100, a od 19 września - ponad 500 dziennie. Widać więc wyraźnie, że reakcja ludzi na Facebooku wyprzedziła wyniki sondażowe o 6 dni. Wnioski mogą być dwa - albo Facebook pomógł partii, albo przynajmniej tendencja wzrostowa stała się widoczna w sieci znacznie wcześniej, niż w sondażach. Tak czy inaczej - warto docenić znaczenie sieci społecznościowych.

Pozostaje jednak pytanie, czy poparcie Poparcia na Facebooku może się jakkolwiek przełożyć na wynik wyborczy? Młodzi ludzie to wyjątkowo trudna grupa - wielu z nich mieszka daleko od miejsca zameldowania i udział w głosowaniu jest kłopotliwy. Tymczasem na Facebooku łatwo klika się w niebieski przycisk - w końcu większość osób popiera Wolny Tybet, Schronisko dla Psów i Kotów czy Stop Przemocy w Rodzinie. Tyle, ze to poparcie wirtualne, nie przenoszące się na faktyczną aktywność.

Jednak dr Jan Zając, psycholog Internetu z Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca serwisu Fanpagetrender.com zwraca uwagę na ważne zjawisko - społeczny dowód słuszności.

- Ludzie potrzebują wiedzy o tym, że inni też popierają ich wybory - wyjaśnia Jan Zając - Chętniej głosujemy więc na tych, którzy mają już duże poparcie. W tej sytuacji świadomość, że dana partia ma już wielu fanów sprawia, że możemy wybrać właśnie ją.

Fanpagetrender.com w swojej analizie zjawiska zwraca też uwagę, że przekonani przekonują innych - znajomych, członków rodziny. To zjawisko może być szczególnie ważne w sieciach społecznościowych, gdzie rekomendacje mają szczególną siłę. I choć w przypadku kandydatów z dużych okręgów różnica pewnie nie będzie odczuwalna, to podczas wyborów w mniejszych miejscowościach poparcie dodatkowych kilkuset osób może zmienić końcowy wynik kandydata.

Czy faktycznie Facebook pomoże Palikotowi? A może cała para pójdzie w gwizdek i okaże się, że w Polsce nie warto bawić się w kampanię w Internecie. Już za dwa dni wszystko będzie jasne.

Więcej o:
Komentarze (80)
Facebook lubi Palikota. I co z tego?
Zaloguj się
 • abasheds

  Oceniono 6 razy 6

  głosuje na palikota bo to jedyna konkretna partia,partia która ma poglądy podobne do moich w takich sprawach jak między innymi kościół,podatki,polityka społeczna...i tak dalej.

 • sakoveba

  Oceniono 4 razy 4

  Kompenium wypowiedzi programowych Palikota:

  www.youtube.com/watch?v=9G4sA2N6hQE&feature=related
  www.youtube.com/watch?v=_KdbGwEECFQ

  To polityk jasno myślący i jednocześnie z wizją. Jeden z niewielu na polskiej scenie politycznej.

  Wszędzie, gdzie się osobiście pojawia, pokonuje uprzedzenia, a jego proste i rzeczowe argumenty trafiają do ludzi (bynajmniej nie "młodych, bogatych z wielkich miast"):

  braniewo.wm.pl/48455,Ruch-Poparcia-Palikota-wygral-prawybory-we-Fromborku.html

  51,8% głosów

  ----

  RPP Lista nr 4

 • wykiwany

  Oceniono 4 razy 4

  Program wyborczy Palikota w punktach dla tych co dyskutują, a nie wiedzą o czym
  S t owarzyszenie Ruch Poparcia Palikota
  www.ruchpalikota.org.pl/sites/default/files/rp.file_.3429.231.pdf
  program:
  Likwidacja finansowania Kościoła z budżetu, w tym likwidacja funduszu świadczeń kościelnych
  Lekcje religii powinny ze szkół wrócić do kościołów
  Uchylenie decyzji komisji majątkowej
  Zakaz udziału osób duchownych w uroczystościachświeckich
  Legalizacja związków partnerskich bez prawa doadopcji
  Legalizacja miękkich narkotyków
  Liberalizacja ustawy aborcyjnej
  Finansowanie z budżetu liberalnej ustawy o in vitro
  Takie same pensje kobiet i mężczyzn
  Dostęp do środków antykoncepcyjnych za darmo
  Dostęp za darmo do internetu
  Zasada milczącej zgody Czas najwyższy, aby to urzędnik i urząd martwił się, czy zdąży na czas wydać zgode
  Oświadczenia zamiast zaświadczeń
  Jawność dokumentów urzędowych
  Powołanie w Parlamencie komisji stałej do walki z biurokracją
  Odpowiedzialność urzędników za podejmowanedecyzje
  Likwidacja Senatu i ograniczenie liczby posłów do 360
  System mieszany w ordynacji wyborczej: 50% mandatów z systemu partyjnego, z metody.
  Kadencyjność funkcji politycznych – w tym partyjnych
  Możliwość odwoływania się od decyzji sądów i innych ciał partyjnych do sądów powszechnych jako egzekwowana praktyka, a nie bierne prawo
  Kryteria usuwania ludzi z partii są całkowicie niejasne... Musibyć jasne, że usuwa się z nich tylko za przestępstwa, a nie za nielojalność .
  Finansowanie partii przez obywateli
  Podatek liniowy 3 razy 18
  Deficyt budżetowy – obniżenie o połowę w ciągudwóch lat
  Zmiana formuły ministerstwa gospodarki na formułę ministerstwa przedsiębiorczości
  Promocja Polski
  Połączenie KRUS-u i ZUS-u oraz wprowadzenie nadzoru
  Wydłużenie wieku emerytalnego poprzez wzrost świadczenia za dłuższą pracę
  Wiele drobnych zmian, czyli wprowadzenie w życie
  projektów Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo
  1% na armię zamiast 2% wydatków z budżetu
  1% na kulturę co roku jako wydatek z budżetu

 • i-tyle

  Oceniono 6 razy 4

  "w końcu większość osób popiera Wolny Tybet, Schronisko dla Psów i Kotów czy Stop Przemocy w Rodzinie. "

  .. i co ciekawe, ludzie wcale nie głosują na wymienione organizacje w wyborach do parlamentu.

 • wykiwany

  Oceniono 5 razy 3

  młodzieżą przestałem być co najmniej 30 lat temu, a Palikot trafił do mnie. Byłem czynnym uczestnikiem transformacji Polski w latach dziewięćdziesiątych. Teraz jak patrzę do czego pomagałem przetransformować Polskę, robi mi się niedobrze. Nie zabrano mi emerytury, nie stoję w kolejkach w urzędach, mam środki na zaspokojenie wszystkich swoich potrzeb, a i tak rzygać mi się chce kiedy patrzę - jak rząd - czytaj czteropak traktuje obywateli, łamiąc ich konstytucyjne prawa.
  PALIKOT jawi mi się jako jedyne lekarstwo na beton twardniejący od 22 lat.

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Cieszy mnie to ,że młodzi ludzie interesują się stanem państwa i chcą mieć wpływ na decyzje wpływające na stan w którym im przyjdzie żyć i odpowiadać za Polskę.Pan Palikot oraz wiele oddanych sprawie osób zasługuje na szacunek za ten wysiłek organizacyjny i przygotowanie kadr oraz umożliwienie wielu środowiskom mówienia własnym głosem.Mam też wiarę, że potrafią pogodzić możliwości państwa z swoimi aspiracjami.

 • sakoveba

  Oceniono 12 razy 2

  Ludzie mają dosyć okupacji kościoła katolickiego, dlatego Palikot zyskuje z dnia na dzień.

  Tego już nic nie zawróci, to jest jak "wiosna ludów".

  ----

  RPP Lista nr 4

 • sakoveba

  Oceniono 1 raz 1

  "Serce mi mówi Palikot, a rozum PO więc zagłosuję na PO, bo PiS może wygrać."- tego rodzaju wątpliwości słyszę raz po raz. Otóż PiS wyborów nie wygra, a nawet jeżeli zbliży się do Platformy to rządu nie stworzy. Dlatego apeluje do tych którzy czują, że powinni poprzeć Palikota (lub SLD), aby to zrobili. Głos nie będzie stracony!!! Pamiętajcie , że jeżeli wygra wyraźnie Platforma - to powstanie koalicja PO i PSL i przez następne 4 lata nic się nie zmieni i będziemy mieli kolejny koncert nieudacznictwa, zaniechań i upychania swoich (PSL jest mistrzem w tego rodzaju grach). Jedyna szansa to utworzenie koalicji szerszej, która zmusi Platformę do ewolucji w kierunku bardziej liberalnym. To właśnie ta ewolucja Platformy jest celem, dla którego warto wprowadzić Palikota do sejmu. Poza tym najwyższa pora, aby Donald zrozumiał, że nie jest Mojżeszem (patrz poseł Nitras) i nie jest niezastępowalny. Dlatego NIE WAHAJCIE SIĘ GŁOSOWAĆ NA PALIKOTA.

 • mariaczczi1

  Oceniono 1 raz 1

  Leć Janusz Leeeeeć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX