A magia wciąż działa. iPhone kończy 5 lat

"Od nowa wymyśliliśmy telefon" - mówił Steve Jobs 9 stycznia 2007 roku, prezentując światu iPhone'a. Smartfon Apple nie był pierwszy pod licznymi względami (nie on pierwszy miał dotykowy ekran, nie on pierwszy łączył się z internetem). Ale to on zaczarował miliony użytkowników.
iPhone kończy 5 lat Magia wciąż działa. "Od nowa wymyśliliśmy telefon" - mówił Steve Jobs 9 stycznia 2007 roku, prezentując światu iPhone'a. Smartfon Apple nie był pierwszy pod licznymi względami (nie on pierwszy miał dotykowy ekran, nie on pierwszy łączył się z internetem). Ale to on zaczarował miliony użytkowników. Gdy Ford wypuszczał w 1964 roku Mustanga, 77 milionowy wyż demograficzny w USA właśnie zdobywał prawa jazdy. Samochód szybko pojawił się w wielu filmach (z Bondem włącznie), trafił na okładki magazynów "Time" i "Newsweek" i stał się przebojem. Wśród wzorcowych kampanii promujących markę eksperci wymieniają też Windows 95, kiedy to Microsoft starannie dawkował mediom informacje na temat nowego produktu na wiele miesięcy, zanim podekscytowani klienci ruszyli do sklepów. Firma Apple miała doświadczenie w kreowaniu takich rynkowych hitów. A Jobs miał w dodatku talent. iPhone'owi od początku wytykano niedoskonałości lub nawet braki. Cóż, patrząc 5 lat wstecz faktycznie można się złapać za głowę ze zdziwienia, czego to NIE miał pierwszy iPhone. Jakie funkcje oferował? 1. Łatwą w obsłudze dotykową klawiaturę, ale nie było funkcji kopiuj-wklej. 2. Był "przemyślany na nowo telefon" (dla sieci GSM), ale transmisja danych działała wyłącznie w technologii EDGE, która nawet 5 lat temu uważana była za "przestarzałą". 3. Przeglądarkę internetową, która nie obsługiwała technologii Flash i Java. 4. Program do obsługi e-mail, kalendarz, ale nie obsługiwał popularnych systemów e-mail. 5. Jak na tamte czasy - dużo pamięci (4 lub 8 GB), nie miał jednak kart pamięci. 6. Aparat cyfrowy, który nie nagrywał filmów 7. Wiadomości tekstowe, ale nie było możliwości wysyłania MMS-ów. 8. Funkcje iPoda, jednak bez bezpośredniego dostępu do sklepu z muzyką iTunes. Pięć lat minęło, a iPhone wciąż nie obsługuje Flasha. I co? To Adobe rezygnuje z wspierania technologii Flash na urządzeniach mobilnych, nie użytkownicy z iPhone'a.

Gdy Ford wypuszczał w 1964 roku Mustanga, 77 milionowy wyż demograficzny w USA właśnie zdobywał prawa jazdy. Samochód szybko pojawił się w wielu filmach (z Bondem włącznie), trafił na okładki magazynów "Time" i "Newsweek" i stał się przebojem. Wśród wzorcowych kampanii promujących markę eksperci wymieniają też Windows 95, kiedy to Microsoft starannie dawkował mediom informacje na temat nowego produktu na wiele miesięcy, zanim podekscytowani klienci ruszyli do sklepów. Firma Apple miała doświadczenie w kreowaniu takich rynkowych hitów. A Jobs miał w dodatku talent.

Długo przed iPodem, w 1984 roku przebojem stał się komputer Macintosh. Jego reklama wyemitowana tylko jeden jedyny raz przeszła do historii. Tą swoistą lakoniczność w przekazie reklamowym widać także w spotach, które zapowiadały iPhone'a. Pierwszy z nich - podczas ceremonii rozdania Oskarów - to bardzo prosty komunikat: 'hello'.

iPhone'owi od początku wytykano niedoskonałości lub nawet braki. Cóż, patrząc 5 lat wstecz faktycznie można się złapać za głowę ze zdziwienia, czego to NIE miał pierwszy iPhone

co iPhone miał czego iPhone nie miał
łatwą w obsłudze dotykową klawiaturę ale nie było funkcji kopiuj-wklej
to był "przemyślany na nowo telefon" (dla sieci GSM) ale transmisja danych działała wyłącznie w technologii EDGE, która nawet 5 lat temu uważana była za "przestarzałą"
przeglądarkę internetową technologii Flash i Java
program do obsługi e-mail, kalendarz ale nie obsługiwał popularnych systemów e-mail
jak na tamte czasy - dużo pamięci (4 lub 8 GB) kart pamięci
aparat cyfrowy który nie nagrywał filmów
SMS MMS
funkcje iPoda bezpośredniego dostępu do sklepu z muzyką iTunes

5 lat minęło, a iPhone wciąż nie obsługuje Flasha. I co? To Adobe rezygnuje z wspierania technologii Flash na urządzeniach mobilnych, nie użytkownicy z iPhone'a.

5 lat minęło, a magia wciąż działa.

Jak zmieniał się iPhone - zobacz galerię >>

Więcej o: