Waszym Zdaniem: problem z chamskimi komentarzami rozwiąże pisanie pod własnym nazwiskiem

Ostatnio zadaliśmy wam pytanie, co sądzicie o komentarzach w internecie. Byliście wyjątkowo zgodni - wolelibyście, żeby komentarze pozostały, a problem chamstwa mogłoby rozwiązać komentowanie pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Nasze pytanie było sprowokowane twierdzeniem jednej z ważniejszych osób w technologicznym świecie - Nicka Dentona, założyciela spółki Gawker Media, do której należy sporo popularnych serwisów technologicznych, między innymi Gizmodo czy Lifehacker. Stwierdził on, że skoro "komentarze w internecie się nie sprawdziły", to należy je albo wyłączyć, albo do dyskusji zapraszać ostrożnie wyselekcjonowane osoby.

Dlatego zapytaliśmy o Wasze Zdanie na temat komentarzy.

W ankiecie wzięło udział 616 osób. Ponad połowa z nich komentuje treści w internecie często lub co jakiś czas. Rozmowy w komentarzach uznaliście za ważne, ponieważ czasem pokazują inny punkt widzenia (62%) oraz są przejawem wolności (23%).

Wyjątkowo zgodni byliście co do tego, że w komentarzach często (za często?) pojawia się agresja i chamstwo. Z twierdzeniem tym zgodziło się aż 449 osób (73% całości). 18 osób przebywa wyłącznie na serwisach, gdzie chamskich komentarzy po prostu nie ma. Zazdrościmy.

Ciekawe są wyniki kolejnego pytania naszej ankiety - większość, bo 38% uważa, że problem z agresją w komentarzach może rozwiązać komentowanie pod imieniem i nazwiskiem. Ale 30% już nie dostrzega problemu. 96 osób stwierdziło, że pomóc może premoderacja forum. Podobna liczba, bo 82 osoby były zdania, że napięcie rozładować może redakcja udzielająca się w komentarzach.

Waszym Zdaniem na temat komentarzy w internecie

Najważniejszy jest jednak punkt ostatni , w którym prawie nie było odcieni szarości. 41% opcję radykalną (wyłączenie komentarzy) przyjęłoby ze spokojem. Drugą dominującą opcją (31%) było przeniesienie się w inne miejsce Sieci, gdzie komentowanie jeszcze nie zostało wyłączone.

Więcej o:
Komentarze (28)
Waszym Zdaniem: problem z chamskimi komentarzami rozwiąże pisanie pod własnym nazwiskiem
Zaloguj się
 • davy

  Oceniono 15 razy 15

  Mnie najbardziej męczą komentarze nie związane z tematem. Nie chodzi mi o typowy spam, co też wkurza, ale o wrzucanie np. polityki do tematu absolutnie apolitycznego. Jeden wrzuci głupi żarcik, ktoś odpowie, coś dołoży trzeci i mamy drzewko, które muszę omijać żeby odszukać jakąś rzeczową wypowiedź.

  Często zaglądam na forum aby właśnie poznać punkt widzenia, doświadczenie, opinie czy często linki odmienne od tego co serwuje dziennikarz. Ale czasem wymiękam kiedy czytam 50-któryś z kolei komentarz na temat Jarka, Donka, mojej starej, helu... okraszonego zwracaniem się bezpośrednio do i przez debili, kretynów, swołoczy, polaczków, katoli, lemingów itd.

  Na sportowych stronach ciągle mam grać u buka i wygrać tysiące, na plotkach mam koniecznie oglądać gołe dupy. To powinno być kasowane od razu przez moderatora.

  Czasem dziwię się niektórym jak im się chce klepać w klawiaturę tylko po to żeby kogoś zwyzywać.

 • kr88

  Oceniono 38 razy 38

  Może dziennikarze zaczną się podpisywać pod swoimi wypocinami?

  "js 28.03.2012 17:22"

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 24 razy 22

  A kiedy będzie ankieta nt. Co robić w wyjątkowo chamskimi artykułami szmacącymi język polski i obrażającymi wykształconych i myślących?

  ;>>>

 • last.man.standing

  Oceniono 23 razy 19

  Rozumiem, że użycie nagłówka w wiadomości "Fuck the pope" jest jak najbardziej zgodne ze standardami?
  Mam umieścić link do zrzutu ekranu? Najpierw zacznijcie od siebie.

 • bilko78

  Oceniono 7 razy 5

  Śmieszy mnie stanowisko tego pismaka, który naskrobał ten artykuł. Stwierdzenie " twierdzeniem jednej z ważniejszych osób w technologicznym świecie - Nicka Dentona, założyciela spółki Gawker Media" jest bezsensowne i nieuprawnione. Kto zmierzył tą wagę i na jakiej podstawie jest ona taka duża. To bzdurna ocena, w stylu idiotycznych reklam w TV.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 6 razy 4

  Ponieważ zawsze ktoś musi być pierwszy, to ja się przedstawię:
  Nazywam się Wookiee Chebacca. Zachęcam innych do przedstawienia się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem, tak jak ja.

 • ulanzalasem

  Oceniono 1 raz 1

  - Poziom większości portali jest taki sam / niższe niż wyśmiewanych i krytykowanych SE i Faktu. Dotyczy to Onetu, WP, gazety i Interii.
  - Większość przekształca proste i czytelne fora w durne komentarze z "łapkami", ocenami.
  - Poziom odpowiada też ilośći rośnie dostęp do internetu i liczba użytkowników. Kiedyś liczba takich wpisów wpisów wynosiła np. 5 na 100, dzisiaj 500 na 10000. Ilość osób, które się tak zachowują jest dużo większa bo wzrosła sama liczba użytkowników.
  - Sam poziom też pewnie spada, bo dzisiaj dostęp ma prawie każdy, więc mamy pewien przekrój społeczeństwa, kiedyś ludzie woleli nie tracić aż tyle czasu (i kasy) na głupoty.
  - Czy portale jak Onet czy gazeta zwiększyły proporcjonalnie liczbę modów wraz ze wzrostem popularności serwisu ? Bo wydaje mi się, że ich liczba nie przyrastała tak samo szybko jak liczba użytkowników od początków ww portali...

 • jestemzalegalem

  Oceniono 1 raz 1

  komentarz, ktory ma duzo minusow jest automatycznie ukrywany/usuwany. to jest najlepsze rozwiazanie

 • michalmos

  Oceniono 1 raz 1

  Tyle, że nie ma gwarancji, czy dana osoba podpisuje się faktycznie swoimi personaliami a nie kogoś innego. Przecież nawet operatorzy pocztowi, forów tak na prawdę sami nie są w stanie zweryfikować w 100% bez udziału organów typu policja, prokuratura autentyczności tożsamości osoby, która wydaje się być właścicielem konta w portalu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX