Założyciel SpaceX, PayPal, Tesla Motors oraz inspiracja dla postaci Tony'ego Starka - poznajcie Elona Muska, geniusza o socjopatycznej osobowości

Wyobraź sobie sytuację - jedziesz na zakupy samochodem, ale pod sklepem zostawiasz go lub rozbijasz. Tak właśnie do tej pory było z rakietami kosmicznymi. Jeden człowiek postanowił to zmienić. Elon Musk swój sukces zawdzięcza wybitnym zdolnościom, ale też zaburzonej osobowości.

aElon Musk majątek zbił na sprzedaży PayPala serwisowi aukcyjnemu eBay. Ale to był tylko początek - Musk założył także Tesla Motors, w której wywraca do góry nogami przemysł motoryzacyjny. No i SpaceX, w którym rewolucjonizuje podbój kosmosu.

Dlaczego SpaceX rewolucjonizuje podbój kosmosu?

Obecnie podróże w kosmos są drogie. Bardzo drogie. Głównie dlatego, że do tej pory rakiety i kapsuły, które wynosiły ładunki w kosmos, były jednorazowego użytku. To tak jakby po każdej jeździe samochodem złomować pojazd i kupować nowe auto. Urządzenia produkowane przez SpaceX wracają z orbity na wyznaczone miejsce, albo nawet na miejsce z którego zostały wystrzelone. To właśnie udało się teraz osiągnąć SpaceX - rakieta Falcon 9 poleciała z ładunkiem na orbitę, dostarczyła ładunek i wróciła na Ziemię.

To dlatego wyczyn SpaceX określa się jako przełomowy. Dlatego tak bardzo chwali się wizjonerstwo założyciela firmy, Elona Muska. Ale przeważnie mówi się tylko o jego wybitnych zdolnościach, omijając ciemną stronę jego osobowości. Tymczasem w biografii Muska napisanej przez Ashlee Vance, widać ją doskonale.

Elon Musk - ambitny, wizjoner, superbohater

SpaceX został założony w 2002 roku. Pierwszych tysiąc osób w procesie rekrutacji musiało zmierzyć się osobiście z Elonem Muskiem. Wówczas jeszcze nadzorował przyjęcia wszystkich - inżynierów, techników, dozorców. Musk ukończył studia na wydziałach ekonomii i fizyki. Ale w miarę jak zatrudniał coraz lepszych inżynierów okazywało się, że nie jest już w stanie nadzorować ich pracy przez zwykłe braki wiedzy. Początkowo Musk czerpał informacje z podręczników o budowie rakiet, ale później przybrał inną taktykę - osaczał inżyniera gdzieś w fabryce SpaceX i po prostu go dokładnie przepytywał.

"Na początku sądziłem, że sprawdza moją wiedzę - mówił Kevin Brogan, jeden z pierwszych zatrudnionych przez SpaceX inżynierów - ale potem zdałem sobie sprawę, że Musk w ten sposób się uczy. Przesłuchiwał kogoś tak długo, aż posiadł 90% jego wiedzy"

- czytamy w biografii pt. "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future". Założyciel SpaceX ma podobno fotograficzną pamięć, a osoby które go znają zgodnie twierdzą, że jest to jedna z jego najbardziej imponujących i onieśmielających cech.

- Gdy z tobą rozmawia, prawie cię hipnotyzuje. Patrzy szaleńczym wzrokiem i nagle staje się dla ciebie jasne, że oczywiście, możemy polecieć na Marsa - opowiada Dolly Singh ze SpaceX.

Elon Musk i Barack ObamaFot. Bill Ingalls

Musk zarządza zespołem twardą ręką. Ale jego podejście działa - SpaceX sam produkuje 80-90% wszystkich komponentów - tworzy rakiety, silniki, kapsuły, ale też płyty główne, obwody, czujniki wykrywające wibracje, komputery pokładowe, panele słoneczne. Konkurencja firmy Muska polega na ok. 1200 dostawców zewnętrznych, którzy przecież także muszą mieć swoją marżę.

- Ten człowiek to geniusz - mówi Kevin Watson - Jest zaangażowany we wszystko. Rozumie wszystko. (...) Chce odpowiedzi opierających się o fundamentalne prawa fizyki. Jedną z rzeczy jakie świetnie rozumie jest fizyka rakiet - rozumie ją jak nikt na świecie. (...) To niesamowite, ile wiedzy zdołał przyswoić. Nie chciałbym nigdy konkurować z Elonem. Przechytrzy cię, wymyśli wszystko lepiej i lepiej wykona.

Elon Musk - skoncentrowany na celu, nie na ludziach

Vance stwierdza, że Musk prawdopodobnie gdzieś wpisuje się w spektrum autyzmu, że nie uwzględnia emocji innych ludzi i nie dba o ich samopoczucie. W biografii podsumowuje, że relacje Muska z ludźmi można określić jako sadomasochistyczne - pracownicy potępiają szaleńcze godziny pracy, styl zarządzania i wygórowane oczekiwania.

"Najgorszą cechą Elona jest całkowity brak lojalności - opowiadał Vance były pracownik SpaceX - Wielu z nas pracowało dla niego bez wytchnienia przez wiele lat, a ostatecznie zostało zwolnionych jak śmieci. Może było to zimne wyrachowanie, które miało przestraszyć pozostałych. A może po prostu Musk nie potrafi odczuwać więzi z ludźmi. Ludzie, którzy pracowali dla niego traktowani byli jak amunicja: wykorzystywani do konkretnych celów tak długo aż tracili siły. A w końcu zwalniani".

Pewnego dnia jeden z pracowników firmy nie pojawił się na spotkaniu. Miał ważny powód - jego żona właśnie rodziła. Musk w mailu napisał potem:

"To żadne wytłumaczenie. Jestem ogromnie rozczarowany. Powinieneś zdefiniować swoje priorytety. Zmieniamy świat, zmieniamy historię. Albo się zaangażujesz, albo nie".

Elon Musk - genialny socjopata?

Elon Musk cieszy się, bo jeszcze nie stworzyliśmy Sztucznej Inteligencjifot. JD Lasica

Człowiek dzięki któremu zdekodowany został ludzki genom, Craig Venter, uważa, że Musk jest jedną z niewielu osób, które zasłużyły się dla świata bardziej od niego. Sam Musk porównywany jest do Steve'a Jobsa i... Tony'ego Starka. Co jest dość zabawne, bo to właśnie Musk stał się inspiracją dla postaci głównego bohatera serii filmów "Iron Man", Tony'ego Starka, zarówno dla reżysera jak i odtwórcy tej roli, Roberta Downey Jr.

Z biografii Muska wyłania się obraz osoby, która tak bardzo zaprzątnięta jest marzeniem o podróży na Marsa i czystej energii, że poświęci wszystko, żeby tylko osiągnąć cel. Wszystko - z rodziną włącznie. Ale być może takie cechy, zahaczające już o socjopatię, są niezbędne, żeby zmieniać świat.

Więcej o:
Komentarze (91)
Założyciel SpaceX, PayPal, Tesla Motors oraz inspiracja dla postaci Tony'ego Starka - poznajcie Elona Muska, geniusza o socjopatycznej osobowości
Zaloguj się
 • polsz

  Oceniono 109 razy 77

  tylko, że Tony Strak jako postać pojawia się w 1963 roku, 8 lat wczesniej niż pan Musk się urodził

  • redakcja robert.kedzierski_technologie

   Oceniono 40 razy 12

   @polsz
   Szanowni Czytelnicy... Był inspiracją dla POSTACI Starka... filmowej postaci. Nie stawiamy bezpodstawnych tez. Link: linkedin.com/pulse/true-story-elon-musk-robert-downey-jr-tony-stark-ashlee-vance

  • znowu.to.samo

   Oceniono 17 razy 3

   @robert.kedzierski_technologie
   Nauczcie się czytać:
   Według Jona Favreau, reżysera filmu Iron Man, Musk był inspiracją dla postaci Tony’ego Starka zarówno dla niego jak i dla odtwórcy tej roli, Roberta Downey Jr

  • mydeer

   Oceniono 31 razy 9

   Nie mógł być "inspiracją dla postaci" bo ta postać nie została wykreowana w filmie. Film był adaptacją komiksu i nie powstałby, gdyby nie istniał komiksowy Tony Stark, za to pewnie nie przeszkodziłoby w powstaniu nieistnienie Elona Muska. Logiczne więc, co tutaj było inspiracją i nie ma znaczenia, co tam sobie pisze nieznany reżyser zatrudniony wyłącznie, by nakręcić adaptację i jej nie zepsuć.

  • Oceniono 11 razy 3

   @robert.kedzierski_technologie
   znaczy ze pan Musk zanim sie urodzil byl insoiracja do powstania postaci powstalej przeed jego narodzeniem, a to ciekawe. cos pan sciemnia panie, tylko po co?

  • k1harper

   Oceniono 26 razy -8

   @polsz
   inspiracja dla postaci Tony'ego Starka

   czerskie medioty nie maja KOMPLETNIE pojecia o zewnetrznym swiecie nie opartym na interencie.period

   zalosnbe podrygi gimbazy bez ladu i skladu

   gloryfikuja faceta ktory w US jest praktycznie uwazany za hochsztpalera przelewajacaego z pelnego w prozne

  • k1harper

   Oceniono 20 razy 0

   @robert.kedzierski_technologie
   panie! kopiujesz jakis denny artykulik z Linked In, napisany przez piewce lziodupa czy employee to be????? zalosnys pan GWedahtur

  • luni8

   Oceniono 6 razy 4

   @Tadeusz Grzechowiak
   Nie
   Znaczy tyle że postać FILMOWEGO Starka jest na nim wzorowana.

   Stark (jak i wielu innych) w komiksach miewał zmiany

  • pismobeach1989

   Oceniono 6 razy 4

   @k1harper
   Gdzie Ty te informacje dostales? Ja mieszkam I pracuje jak inzynier w Californii przez 37 lat I nigdy nie slyszalem nic zlego o nim.

  • money.eu

   Oceniono 6 razy 4

   @pismobeach1989
   dokladnie i wrecz przeciwnie;jest jednym z najlepszych pracodawcow.

  • k1harper

   Oceniono 2 razy 2

   @pismobeach1989
   w Montebello slyszalem:

   Musk has sent people into other EV car companies to sabotage them. He screwed with ZAP, Bright, and AC. Maniacally hires and fires people on whim.

 • miroo

  Oceniono 64 razy 54

  Problemem nie jest Elon Musk i Steve Jobs - oni faktycznie dokonali wielkich rzeczy..

  Problemem jest to, że wielu tak naprawdę głupich, którzy sobie ubzdurają, że są tak samo genialni pójdzie ich śladami w traktowaniu ludzi...
  Co więcej: już są tacy, którzy doprowadzają ten wzorzec do skrajności sądząc, że im bardziej są tacy jak Jobs w traktowaniu ludzi - tym bardziej świadczy to o ich geniuszu itp.

 • amazjasz

  Oceniono 49 razy 25

  Ale autor zdaje sobie sprawę, że postać Tony'ego Starka powstała w latach 60'?

 • gazkom

  Oceniono 32 razy 14

  "SpaceX sam produkuje 80-90% wszystkich komponentów - tworzy rakiety, silniki, kapsuły, ale też płyty główne, obwody, czujniki wykrywające wibracje, komputery pokładowe, panele słoneczne. Konkurencja firmy Muska polega na ok. 1200 dostawców zewnętrznych, którzy przecież także muszą mieć swoją marżę."

  Kiedyś tak było w większości fabryk, że wszystko się produkowało na miejscu. Aż przyszedł taki jeden facet i powiedział: "Dlaczego nie będziemy zamawiać części u poddostawców? Wyjdzie to nam dużo taniej. I został obwołany geniuszem.
  Teraz SpaceX, postanowiła wrócić do tego co było kiedyś i..... pani Joanna Sosnowska (autorka artykułu) obwołała Muska geniuszem.
  Która więc forma produkcji jest genialna?

 • lokitty

  Oceniono 19 razy 11

  Tony Stark nie jest socjopatą ;)

 • kloceklego

  Oceniono 16 razy 10

  oglądałem Iron Manów i nie zauważyłem u Tony'ego Starka żadnej z jego cech. poza geniuszem może

 • czarnajama

  Oceniono 27 razy 9

  To jest wielki człowiek, i jego wzór to napewno Sergei Pawłowicz Koroliew. Tylko że Koroliew przeżył gułag na Kołymie... i miał bardziej ludzkie cechy. Tak jak Musk, Koroliew prowadził kilka wielkich kombinatów równocześnie. Też można go porównać z Wernerem von Braunem, ale von Braun zostaje w wiecznej niesławie za współprace z Hitlerem.

 • paseo

  Oceniono 24 razy 8

  Gdy sie czyta wpisy idiotow na kazdy temat w G.W. a tera ztutaj.Wpisy zawistnych ,glupich ,podlych ludzikow jasne sie staje,dlaczego w Polsce tak trudnio jest ludziom wybitnym i dlaczego NIGDY nie dorownamy krajom rozwinietym.Poniewaz nasze ,narodow ecechym,a zwlaszcza bezinteresowna,podla zawisc niszcza wciaz na nowo nasz kraj za kazdym razem,gdy zdola okrzepnac i sie rozwinac i wzbogacic.Tak jak teraz wlasnei robia to szmaciarze z PiS i im podobni na kazdym forum.
  Kim wy jestescie przy tym czlowieku???On zmienai wlasnie caly swiat a wy ???
  Miliony ludiz juz korzystaja z jego osiagniec ,za moment beda korzystac wszyscy.Wy takze

 • msjgen

  Oceniono 19 razy 7

  Musk jednym z niewielu, którzy potrafią zmieniać świat. Tacy ludzie są inni niż mi i na tym polega różnica. Może są uciążliwi dla wielu, ale postęp ma swoją cenę. A jak to było z innymi wielkimi? Czy to były miłe misie? Chyba nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX