Morderczo drapieżne wydanie... z plastiku czyli jak nie należy restaurować filmów

Dzisiejsza technologia pozwala na poprawianie cyfrowe filmów sprzed wielu lat. Wystarczy zerknąć na doskonale odrestaurowaną edycję Blu-ray filmu Blade Runner (Łowca androidów) - aż nie chce się wierzyć, że udało się go tak doskonale odnowić. Ale tak jak można nadać starym filmowym nowy blask i wyłowić wspaniałe detale, tak można też film całkowicie zepsuć cyfrową obróbką. Przykładem takiej edycji jest najnowsza edycja Blu-ray filmu Predator Johna McTiernana z 1987 roku, nazwane jako "morderczo drapieżne", chociaż bardziej pasuje do niego określenie "plastikowo woskowe".

"Ziarnista burza" - Predator nigdy nie miał dobrego obrazu

 

Edycja Predatora najpierw na DVD, a potem pierwsza edycja Blu-ray posiadały słabej jakości obraz. Ktoś nawet nazwał jakość obrazu w tych edycjach jako "ziarnistą burzę". Jest to związane z faktem, że oryginał taśmy jest w bardzo złym stanie. Widać to we wszystkich edycjach już na samym początku filmu, gdzie ziarno jest wręcz nieznośne. Po jakichś 10 minutach obraz trochę mniej "szumi", ale daleko temu filmowi do dobrej jakości.

Predator: Morderczo drapieżne po remasteringu - wydanie bez ziarna, ale z woskiem

 

Fox wydał właśnie nową edycję Predator: Ultimate Hunter Edition (w Polsce Imperial-Cinepix wydał go pod nazwą Predator: Morderczo drapieżne wydanie). Miałem nadzieję, że zapowiadana nowa edycja kultowego Predatora po remasteringu będzie wyglądała inaczej. I faktycznie wygląda inaczej, ale... wcale nie lepiej.

Jak "skopać" cyfrową obróbkę?

 

Oto najlepszy przykład jak można "skopać" cyfrową obróbkę filmu. Na zdjęciu po lewej klatka z oryginalnego Predatora z 1987. Po prawej ta sama scena, pochodząca z najnowszej edycji Blu-ray Predator: Ultimate Hunter Edition, w którym dokonano cyfrowej obróbki obrazu. Dość nieudolnej...

Film Predator przed i po obróbce

Przyjrzyjcie się zdjęciom. Zdjęcie po lewej (przed obróbką) jest ziarniste i zaszumione, ale naturalne. Zdjęcie po prawej (po obróbce) nie zawiera żadnego ziarna, ale ...Arnold Schwarzenegger wygląda jakby był z plastiku (!). Fox zlikwidował całe ziarno, robiąc jednocześnie ze Schwarzeneggera figurę woskową. Brak jakiegokolwiek ziarna sprawia, że obraz staje się w tym przypadku nienaturalny. Im większy telewizor, na którym będziemy oglądać "morderczo drapieżne wydanie", tym bardziej widoczny będzie irytujący plastikowy obraz. Czasami z ziarnem nie warto walczyć.

Predator zabija plastikiem

 

Za to wszystko odpowiedzialny jest proces DNR (Digital Noise Reduction), a raczej ludzie, którzy go przeprowadzali. Oczywiście należy pamiętać, że obróbka cyfrowa, jeżeli dobrze i z umiarem przeprowadzona daje świetne rezultaty (np. wspomniany już Blade Runner). W przypadku Predatora wygląda to tak, jakby ktoś zapuścił program i nie sprawdził jego rezultatów. Wydanie faktycznie jest morderczo drapieżne. Zabija widza plastikiem... Jeżeli macie wiec edycję DVD w domu to raczej nie warto jej wymieniać.

Dodatki - czy uratują morderczo drapieżne wydanie Predatora?

 

Jedyną zaletą nowej edycji są dodatki, których brakowało w poprzedniej edycji Blu-ray (ale za to większość z nich była już na DVD).  Osobiście polecam zwłaszcza komentarz reżysera - bardzo ciekawy i podaje wiele faktów dotyczących filmu z 1987 roku.

Mariusz Koryszewski

Predator Blu-ray

Predator: Morderczo drapieżne wydanie (specyfikacja)

 

Format obrazu: 1.85:1 1080p High Definition 16:9

Dźwięk: Angielski DTS-HD Master Audio 5.1; Polski lektor Dolby Digital 5.1; Japoński DTS 5.1; Rosyjski DTS 5.1; Węgierski Dolby Digital 2.0; Tajski Dolby Digital 5.1; Turecki Dolby Digital 2.0

Napisy: Angielskie, Polskie, Japońskie, Rosyjskie, Estońskie, Łotewskie, Litewskie, Bułgarskie, Chorwackie, Greckie, Kantońskie, Węgierskie, Islandzkie, Hebrajskie, Koreańskie, Portugalskie, Rumuńskie, Słoweńskie, Mandaryńskie, Tajskie, Tureckie

Region: A, B, C

Dodatki: Zapowiedź nowej produkcji - Predators - Predator - ewolucja gatunku: Łowca doskonały - Komentarz reżysera - John McTiernan - Komentarz historyka filmu - Eric Lichtenfeld - Jeśli krwawi, to można go zabić - reportaż o realizacji filmu - Predator od kulis - Efekty specjalne - Sceny niewykorzystane i nieudane - Zwiastuny kinowe - Galeria zdjęć i profil Predatora

Który film o Predatorze jest według Ciebie najlepszy?