Waszym Zdaniem 4: trzy i więcej to już "za dużo"

Tydzień temu pytaliśmy, jaką macie odporność na urządzenia elektroniczne, ile można mieć ich w domu, aby ze wszystkich w miarę rozsądnie korzystać i nie mieć wrażenia przesytu.

W ankiecie wzięło udział ponad 4,5 tysiąca osób. Z Waszych odpowiedzi wynika, że "za dużo" to ponad trzy takie same urządzenia w domu (na przykład ponad 3 telewizory czy aparaty). W niektórych przypadkach zdana były jednak podzielone.

Głosy najbardziej równomiernie podzieliły się w przypadku telefonów. 28% z Was uważało, że ponad 5 telefonów to już przesada. Niemal tyle samo uznało, że 3 to już trochę za dużo. Ponad 500 osób stwierdziło, że nie ma nic przeciwko kieszeniom wypchanym telefonami .

W przypadku komputerów byliście bardziej zgodni. Zaledwie 200 osób (z 4,5 tysiąca) stwierdziło, że dwa komputery to już za dużo. 40% (ponad 1800 osób) uznało, że posiadanie 3 - 5 komputerów w domu mija się z celem. Trochę większą tolerancję miało 34% osób które stwierdziły, że graniczna liczba "pecetów" kończy się na 8.

Z naszej ankiety wynika, że nie jesteście przesadnymi wielbicielami telewizorów. Zdecydowana większość z Was uznała, że jeden, góra dwa odbiorniki wystarczą. Przeciwko trzem opowiedziało się 35 proc., czyli ponad półtora tysiąca osób. W sumie tylko 900 osób stwierdziło, że nie ma nic przeciwko posiadaniu 5 i więcej telewizorów.

Najbardziej zgodni byliście w przypadku aparatów. Mocne 51% (ponad 2300 osób) uznało, że posiadanie 3 do 4 aparatów już mija się z celem. Ciekawostką jest, że 500 osób stwierdziło, że chciałoby mieć (lub ma) ponad 5 aparatów.

Waszym zdaniem "za dużo" zależy więc od rodzaju sprzętu. Komputerów faktycznie można mieć w domu ok. 8 i ciągle ze wszystkich korzystać (zależy to oczywiście od tego, jak zdefiniujemy komputer). Zainteresowała mnie natomiast najbardziej rozbieżność w decyzji co do ilości telefonów. Naprawdę uważacie, że cztery telefony to "jeszcze nie za dużo"?

Joanna Sosnowska