Ambilight Spectra 3 - podświetlenie Philipsa, które powiększa ekran telewizora?

Na targach IFA 2010 Philips pokazywał swój najnowszy telewizor 46PFL9705 z serii LED Pro 9000, który zdobył w tym roku prestiżową nagrodę EISA jako Najlepszy telewizor w Europie. Miałem okazję zobaczyć go z bliska. Moją uwagę zwróciło zwłaszcza specjalne podświetlenie Ambilight Spectra 3, obecne tylko w telewizorach tego producenta.

W nagrodzonym telewizorze LED LCD, uwagę zwraca grafitowy kolor i obudowa ze szczotkowanego aluminium - bardzo charakterystyczny design w porównaniu z innymi producentami TV. Dobrze prezentowały się też projekcje w 3D (Philips korzysta z aktywnego systemu wyświetlania 3D). Ale najbardziej moją uwagę przykuł system podświetlenia zewnętrznego Ambilight. Wspomniany telewizor posiada najnowszą wersję tej technologii o nazwie Ambilight Spectra 3.

Ambilight Spectra 3 -  czyli światło za telewizorem

telewizor Philips z Ambilight

To oryginalne rozwiązanie Philipsa niespotykane w innych telewizorach. Polega na tym, że na zewnątrz obudowy (po bokach i na górze) telewizora umieszczone są dodatkowe diody, które podświetlają dodatkowo ekran. System automatycznie dopasowuje kolor i jasność zewnętrznego oświetlenia do wyświetlanego na telewizorze obrazu. Efekt jest podobny do tego, gdybyśmy postawili z tyłu telewizora jakieś lampki. Ale... system Ambilight ma to do siebie, że diody zamontowane z tyłu zmieniają kolory, podświetlając się w takim kolorze, jaki akurat występuje w filmie na brzegach ekranu. Telewizory Philipsa z Ambilight pobierają trochę więcej prądu (bo mają więcej diod), ale nie oznacza to znaczącego wzrostu naszych rachunków za prąd.

Philips Ambilight i ekran staje się większy...

telewizor Philips z Ambilight

Ambilight Spectra 3 wprowadza naprawdę dobry efekt wizualny - tak jakby ekran wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. To złudzenie optyczne spodoba się to zwłaszcza tym, którzy chcieliby mieć większą przekątną ekranu, ale z jakichś powodów (np. zbyt wysoka cena czy zbyt duża waga) nie mogą kupić większego modelu. Poza tym podświetlenie Ambilight ociepla obraz.

Kiedy Ambilight robi największe wrażenie?

telewizor Philips z Ambilight

Najlepszy efekt Ambilight daje powieszony na białej ścianie i przy zgaszonych światłach. Wtedy, po włączeniu filmu, Ambilight naprawdę rozwija skrzydła, dając rewelacyjne wrażenia. Zwłaszcza w epickich scenach, w których jest jakieś malownicze tło czy panorama obraz wychodzi poza ekran...

Zadanie: wyróżnić się z tłumu telewizorów...

 

Dzięki Ambilight telewizory Philipsa wyróżniają się z zalewu podobnych do siebie telewizorów. Dobrze, że Philips rozwija tę technologię - dla wielu może ona zdecydować o zakupie.

Mariusz Koryszewski

Czy podoba Ci się podświetlenie Ambilight w telewizorze?