Konflikt na tle modernizacji Allegro

Aukcyjny gigant Allegro wprowadził niewielką zmianę w swoim serwisie: edytor do wystawiania aukcji zaczął wymagać zgodności kodu szablonu aukcji z obowiązującymi standardami. W odpowiedzi fora użytkowników zalała fala protestów.

Protesty spowodował fakt, że z powodu niezgodności kodu szablonów aukcji z narzuconymi przez edytor obowiązującymi standardami, wystawiane z użyciem starych szablonów aukcje źle się wyświetlają, nie można też ich modyfikować w wygodniejszym edytorze wizualnym.

Nagłe zmiany na Allegro - bunt

Stosowane dotychczas przez niektórych allegrowiczów narzędzia pochodziły często od zewnętrznych twórców. Teraz, po wprowadzeniu przez serwis zmian, okazały się one być przestarzałe i niekompatybilne. W efekcie strony aukcji zaczęły wyglądać... cóż, co najmniej nieciekawie. Na forum Allegro, w wątku dotyczącym zmian można znaleźć wiele wzburzonych głosów

Dzięki nowemu Edytorowi wizualnemu wszystkie istniejące szablony aukcji mi się rozsypały, to nie jest ulepszenie lecz duży problem dla sprzedających. Czy sprawdzaliście funkcjonalność przy użyciu różnego rodzaju szablonów?
Dosłownie masakra. Literki mniejsze w edytorze. Do tego w kosztach wysyłki muszę na nowo wpisywać (w każdej wystawianej aukcji) ceny. Poza tym 2 razy wystawiło mi tę samą aukcję a wczoraj jednej nie wystawiło mi w ogóle. Cóż...porażka.

Dyskusja na forum wydaje się nie mieć końca

Sytuację można porównać do nagłej zmiany składu benzyny na bardziej ekologiczną - nagle okazuje się, że tysiące samochodów z dnia na dzień przestało odpalać. Silniki krztuszą się, czasem z rury wydechowej poleci chmurka dymu, ale samochody nie jadą, można je najwyżej pchać, to znaczy poprawiać kod szablonu ręcznie. Można było zrezygnować z edytora wizualnego i wkleić kod szablonu do pozostawionego jako opcja "edytora tekstowego", jednak nie odpowiadało to potrzebom większości użytkowników.

Brak uprzedzenia - bunt

Słuszne wzburzenie wywołał brak ostrzeżenia - Allegro zmianę wprowadziło nagle. Jednak zmiany były potrzebne, nowy wizualny edytor upraszcza wystawianie aukcji początkującym użytkownikom, a standardy internetowe ewoluują. Tak jak nie chcemy, żeby po ulicach jeździły samochody z dwusuwowymi dymiącymi silnikami, tak kod stron internetowych wymaga co jakiś czas dostosowywania do nowych standardów, dzięki czemu przeglądarki będą je wyświetlać szybciej i bez niepotrzebnego obciążania komputera.

Wypowiedź przedstawiciela Allegro na forum użytkowników.

Światowym standardem jest ostrzeganie o takich zmianach z wyprzedzeniem wystarczającym do przystosowania się użytkowników do nowych standardów, łącznie z przygotowaniem narzędzi pozwalających przewidzieć jak aukcje będą wyglądały po wprowadzonych zmianach. Pochopne było też wprowadzenie jednocześnie nowego domyślnego edytora, oraz ograniczeń co do dozwolonych struktur kodu szablonów aukcji.

Z drugiej strony protestujący podnoszą, że nie są informatykami i nie potrafią zmodyfikować kupionych od niezależnych twórców szablonów.

Allegro tłumaczy...

Rzecznik Allegro, Patryk Tryzubiak, na łamach serwisu Alert24 tłumaczy, że narzędzia z których do tej pory korzystali allegrowicze były nierzadko przestarzałe.

Powodów zmiany jest kilka. Po pierwsze, dotychczasowy edytor istnieje praktycznie od początku serwisu. Co za tym idzie część nowych wersji przeglądarek nie współpracowała z nim poprawnie. Obawialiśmy się, iż jeszcze nowsze wersje przeglądarek będą sprawiać jeszcze większe kłopoty. (...)Wielu użytkowników stosuje kodowanie opisów aukcji zawierające wiele błędów oraz archaizmów. Ich szablony aukcji nie spełniają standardów nawet HTML 4.01. Osoby te mogą natrafiać na problemy z nowym edytorem.

"Nie lubimy, jak nam psują..."

.. nasz serwis. Zmiany w różnych serwisach mają miejsce co krok. Rzadko jednak przyjmowane są z zadowoleniem; w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do całkowitej rezygnacji z danego miejsca w Sieci.

Allegro jest serwisem w którym społeczność skupiona jest wokół konkretnych usług - kupna i/lub sprzedaży. W przeciwieństwie do innych miejsc w Sieci, nie łączą ich relacje oparte na przyjaźni czy wspólnocie poglądów. Przywołuję tę definicję, ponieważ na podobnych zasadach działa Filmweb - serwis, który jakiś czas temu także wprowadził zmiany, które "uderzyły w użytkowników". Filmweb zmienił wygląd. Wywołało to skargi użytkowników, bunt i głośne zapowiedzi całkowitej rezygnacji z usług serwisu. Część osób pewnie odeszła, ale skala nie była bardzo duża.

Regułą jest, że każda zmiana w Sieci powoduje bunt, nawet jeśli później coś działa lepiej. "Straty" podczas dużych przeobrażeń są nieuniknione, pytanie, czy te straty nie zostaną wynagrodzone przez nowych użytkowników. Jak pokazuje praktyka i historia Internetu - zmieniać i ewoluować się warto.

Dzięki nowemu Edytorowi wizualnemu wszystkie istniejące szblony aukcji mi się rozsypały, to nie jest ulepszenie lecz duży problem dla sprzedających. Czy sprawdzaliście funkcjonalność przy użyciu różnego rodzaju szablonów ?
Kto ma rację w tym sporze?
Więcej o: