Jak tanio kupić filmy na Blu-ray?

Filmy zapisane na płytach Blu-ray oferują świetną jakość audiowizualną , ale... wciąż są drogie. A przynajmniej w Polsce. Co prawda ceny trochę spadły - dzisiaj mniej filmów wchodzi na rynek powyżej 100 zł, ale wciąż takie są. Osobiście uważam, że edycje Blu-ray powinny kosztować standardowo ok. 40 -50 zł. Ale w tej cenie ciężko coś dostać w Polsce. Czy to oznacza, że musimy poczekać z zakupem niebieskich krążków? Nic z tych rzeczy. Pomimo ogólnie złej sytuacji są sposoby na zdobycie płyt Blu-ray w niższej cenie. Oto kilka prostych porad, które pomogą ci taniej kupować filmy w HD.

Incredible Hulkt

 

1. Poluj na promocje


To rada najbardziej oczywista, ale warto być na czasie i śledzić regularnie oferty. Jakiś czas temu była na rynku ciekawa promocja 2+1 - przy kupnie dwóch filmów trzeci był gratis. Może znów powróci za jakiś czas?

2. Kupuj w sklepach internetowych


Sklepy internetowe mają niemal zawsze trochę niższe ceny niż w sklepach  tradycyjnych - nie inaczej jest z Bluy-ray. W internecie jest więc trochę taniej.

3. Śledź aukcje na Allegro


Na aukcjach można spotkać prawdziwe okazje. Często ludzie wystawiają płyty Blu-ray, które już obejrzeli i chcą się ich pozbyć lub sprowadzają je z Zachodu, gdzie są tańsze i sprzedają potem z zyskiem na Allegro (ale poniżej naszych rynkowych cen). Tak czy inaczej, Allegro warto śledzić. Z pewnością nieraz uda ci się zdobyć film na Blu-ray w dobrej cenie. Jeżeli chodzi o inne serwisy aukcyjne to ich oferta jest bardzo uboga. Na polskim Ebay-u nie ma nawet oddzielnej kategorii Blu-ray, a na Świstaku jest tylko 30 ofert Blu-ray  (w chwili obecnej), podczas gdy na Allegro liczba niebieskich edycji zawsze wynosi nok. 2 tys (!).

4. Kupuj poza Polską


Oto ciekawostka - w USA ludzie mają większe zarobki niż w Polsce, a filmy są... znacznie tańsze niż u nas. Dla przeciętnego Amerykanina kupno takiego Blu-ray'a to niemal jak dla nas kupno paczki zapałek. Dlatego najtaniej filmy można dostać poza Polską - a zwłaszcza w USA. Prawdziwy raj w tej kwestii był niedawno, gdy wartość dolara sięgnęła 2 zł. Ale również teraz wciąż opłaca się sprowadzać sobie filmy z krajów na zachód od Wisły. Oczywiście jest to rozwiązanie tylko dla ludzi, którzy dobrze znają język Szekspira. Jasne jest to, że bardzo niewiele zachodnich edycji nie ma polskich napisów (nie wspominając już o lektorze). Warto sprawdzić dwa sklepy - W USA popularny Amazon. Natomiast z Anglii też można kupować przez brytyjski oddział Amazon, ale warto też zajrzeć na stronę sklepu DVD.co.uk. Filmy z tego ostatniego potrafią przychodzić do domu szybciej niż przesyłki krajowe (!). Jak wygodnie zapłacić za takie zagraniczne zakupy? Wystarczy zamówić w swoim banku wirtualną kartę rozliczaną w dolarach lub w Euro.  Najtaniej jest w USA i to tam można zdobyć filmy w cenie naszych DVD, ale sprowadzając stamtąd filmy uważnie sprawdzajmy regionalizację. Musi to być Region Free (bez blokady). Jeżeli jednak jest oznaczenie Region 1 (A), to taki film musimy sobie darować, bo nie uruchomi się on na naszym odtwarzaczu.

Iron Man

5. Tani dystrybutorzy w Polsce


Warto też zauważyć, że w Polsce pojawiła się także tania dystrybucja Blu-ray. Mam na myśli firmę Pro-Motion, która wydaje filmy za ok. 50 zł. W tej kwocie dostaniemy obecnie m.in. takie filmy jak Pulp fiction i Jackie Brown Quentina Tarantino, Sin City i Od zmierzchu do świtu Roberta Rodrigueza oraz Next, Taxi 3, Chicago czy Equilibrium. Ostatnio inna firma - Epelpol - wydała również w tej samej cenie film Cesarzowa i wojownicy. Inna sprawa, że większość tych filmów to raczej edycje zubożone o materiały dodatkowe. Ale dla tych, dla których ważna jest polska wersja językowa, z pewnością te filmy się przydadzą.

6. Czytaj recenzje edycji Blu-ray


Nie kupuj wszystkich Blu-ray. Niestety wydawcy czasami traktują użytkowników po macoszemu i w pięknie zapowiadającej się okładce dostajemy edycję niewiele lepszą od DVD. Rozbudowanym serwisem z recenzjami Blu-ray jest np. Blu-ray.com.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: