Jak nie zostać jutro bez Wikipedii - 3 dobre sposoby

18 stycznia anglojęzyczna Wikipedia nie będzie działać. Wszystko w proteście przeciwko planowanym zmianom w amerykańskim prawie antypirackim. Mamy jednak 3 sposoby na to, by móc jutro bez przeszkód korzystać z zasobów sieciowej encyklopedii.
Wikipedia bez internetu 3 dobre sposoby na to, jak nie zostać bez Wikipedii. 18 stycznia anglojęzyczna Wikipedia nie będzie działać. Wszystko w proteście przeciwko planowanym zmianom w amerykańskim prawie antypirackim. Mamy jednak 3 sposoby na to, by móc w środę bez przeszkód korzystać z zasobów sieciowej encyklopedii. Polska wersja Wikipedii powinna działać. Jeśli jednak anglojęzyczna Wikipedia jest wam z różnych powodów niezbędna do życia, jest kilka sposobów, na które wciąż można będzie z niej będzie korzystać: 1. Zapisz Wikipedię na dyskietkę. Wikipedia na pendrive powinna się zmieścić, a to dzięki WikiTaxi - aplikacji, która modyfikuje archiwalne artykuły z Wikipedii tak, by można je było następnie przeglądać w specjalnej przeglądarce. Cała angielska wersja encyklopedii powinna zająć niecałe 8 GB. 2. Zapisz Internet na dysku. Do tego służy Kiwix. Jak czytamy na stronie projektu, Kiwix to offline'owy czytnik stron internetowych, który powstał z myślą o Wikipedii. Jedyne, co trzeba zrobić aby mieć dostęp do Wiki offline, to pobrać specjalny plik .zim. Anglojęzyczna wersja Wikipedii powinna zająć 3,7 GB; może być ona jednak nieaktualna - ostatnie wpisy pochodzić będą z grudnia 2010. 3. Dostęp do Wikipedii z przeglądarki. Pomóc może także wtyczka do przeglądarki Chrome - Offline Wiki. Narzędzie umożliwia pobranie wszystkich tekstowych treści angielskiej Wikipedii. Offline Wiki pobiera pliki w wersji mniejszej (14MB) lub większej (1GB). Przy dobrym łączu nie powinniśmy mieć więc zbytniego problemu z archiwizowaniem najważniejszych haseł encyklopedii.

Polska wersja Wikipedii powinna działać. Jeśli jednak anglojęzyczna Wikipedia jest wam z różnych powodów niezbędna do życia, jest kilka sposobów, na które wciąż można będzie z niej jutro korzystać.

1. Zapisz Wikipedię na dyskietkę

Wikitaxi

No dobrze - Wikipedia na dyskietce może się nie zmieścić. Ale na pendrive już powinna, a to dzięki WikiTaxi- aplikacji, która modyfikuje archiwalne artykuły z Wikipedii tak, by można je było następnie przeglądać w specjalnej przeglądarce. Cała angielska wersja encyklopedii powinna zająć niecałe 8 GB.

2. Zapisz Internet na dysku

Kiwix

Do tego służy Kiwix. Jak czytamy na stronie projektu, Kiwix to offline'owy czytnik stron internetowych, który powstał z myślą o Wikipedii. Jedyne, co trzeba zrobić aby mieć dostęp do Wiki offline, to pobrać specjalny plik .zim. anglojęzyczna wersja Wikipedii powinna zająć 3,7 GB; może być ona jednak sporo zdezaktualizowana - ostatnie wpisy pochodzić będą z grudnia 2010.

3. Dostęp do Wikipedii z przeglądarki

Offline Wiki

Pomóc może także wtyczka do przeglądarki Chrome - Offline Wiki. Narzędzie umożliwia pobranie wszystkich tekstowych treści angielskiej Wikipedii. Offline Wiki pobiera pliki w wersji mniejszej (14MB) lub większej (1GB). Przy dobrym łączu nie powinniśmy mieć więc zbytniego problemu z archiwizowaniem najważniejszych haseł encyklopedii.

Jeśli macie inne, sprawdzone rozwiązania na korzystanie z Wikipedii bez dostępu do Internetu - dajcie znać w komentarzach.