FUCK ACTA i zdjęcia z National Geographic na RadekSikorski.pl

Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski kpił z atakujących witrynę MSZ i dziękował im za pomoc w ćwiczeniu procedur. Potem zaatakowano jego stronę prywatną, która jednak została przywrócona do normalnego stanu.  Okazuje się, że cieszył się przedwcześnie
AKTUALIZACJA: Zdjęcia na stronie zostały wykorzystane za zgodą autora.
AKTUALIZACJA: Usunięto wulgarne hasła z kodu strony.

Serwis radeksikorski.pl wygląda już normalnie. Jednak tylko do czasu, gdy klikniemy w jedną z flag pozwalających na zmianę wersji językowej. W pasku adresu pojawia się wtedy hasło "FUCK ACTA", które ktoś dopisał do źródła strony. Podgląd adresu, do jakiego prowadzą te linki pojawia się też na dole przeglądarki - wystarczy najechać na nie kursorem myszy. (kliknij, aby powiększyć zdjęcia)

Strona ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego

Jak widać atakujący zostawili w kodzie strony ślad po sobie - na pierwszy rzut oka niewidoczny:

Źródło strony RadekSikorski.pl

Druga ciekawostka na stronie ministra znajduje się w sekcji "Miejsca, które polecam". Są tam zdjęcia, które pojawiły się także w witrynie polskiej edycji National Geographic.  Ich autorem jest użytkownik alcedo, który nadesłał je na zorganizowany przez czasopismo konkurs. Na stronie ministra nie zostało to w żadne sposób zaznaczone, nie ma też informacji o tym, czy autor udzielił zgody na ich wykorzystanie. Oczywiście twórca może być znajomym ministra Radosława Sikorskiego, jednak i w takim wypadku należałoby podpisać fotografie.

Zdjęcie jeleni na stronie Radosława Sikorskiego

To samo zdjęcie na stronie National Geographic Polska:

National Geographic

Jak się ma do tego wielki komunikat na dole strony ministra: "KOPIOWANIE ELEMENTÓW WITRYNY ZABRONIONE"?

Skontaktowaliśmy się z Biurem Poselskim Radosława Sikorskiego, by wyjaśnić tę sprawę.

AKTUALIZACJA:

Jak poinformowała portal Gazeta.pl Agnieszka Bąk z biura poselskiego Sikorskiego w Bydgoszczy:

Zdjęcie dostaliśmy od Remigiusza Popielarza, dyrektora Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Jest on autorem zdjęcia. Powiedział, że brało ono udział w konkursie, ale jest jego zdjęciem.

Autor fotografii wystosował specjalne oświadczenie:

Potwierdzam, że zdjęcie które znajduje się na stronie www.radeksikorski.pl, przedstawiające płynące jelenie jest mojego autorstwa i zostało udostępnione bezpłatnie do publikacji na ww. Informuję jednocześnie, że zdjęcie to było publikowane na stronie www.national-geographic.pl oraz w albumie fotograficznym Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie Tom I Przyroda. Jest mi niezmiernie przykro z powodu bezpodstawnych oskarżeń o nieuprawnione wykorzystanie tej fografi na stronie Pana Ministra.

AKTUALIZACJA:

Po kilku godzinach strona została poprawiona, linki nie zawierają już hasła "FUCK ACTA".

[źródło: Alert24 oraz Twitter]

Więcej o: