Czy Google powinien kupić Pinterest?

Gdy wielkie firmy idą na zakupy, nie przebierają w środkach. Kiedy doczekamy się pobicia rekordu Instagram?

Przypomnijmy: Facebook zapłacił miliard dolarów za Instagram, aplikację do robienia zdjęć w stylu starych polaroidów.

Ale to już przeszłość, teraz internet zastanawia się, czy Google wykona ruch. Zrobi jeszcze większy wydatek i kupi Pinterest. W końcu stać ich było na zapłacenie 1,7 miliarda dolarów za YouTube. Nie mieli też problemu z kupieniem Motoroli.

Zdaniem Bussiness Insider Google powinno kupić Pinterest z kilku powodów:

Nie radzą sobie z tworzeniem społeczności. Google+ mimo zachęt i reklamy nie jest specjalnie popularnym portalem. To już YouTube ma większą i bardziej aktywną społeczność.

Google nie powinno podążać za trendem, ale przewidzieć, w którą stronę zmierza i być tam przed nim. Na razie Google próbuje ścigać Facebook, a kupując Pinterest mogliby go wyprzedzić.

Ponieważ Pinterest jest tam, gdzie zmierza trend. W stronę prezentowania treści w formie siatki, mozaiki, a nie  strumienia, jaki znamy z Facebooka. Forma przyjęta przez Pinterest jest dużo ciekawsza. Może siatki nie wyprą treści prezentowanych chronologicznie, ale na pewno pojawi się ich dużo więcej.

YouTube było bardzo udanym przejęciem, ponieważ Google zadziałał szybko i agresywnie.
Zdaniem BI Facebook pokazał, że tak właśnie będzie toczyć się gra, więc Google nie powinien się wahać, a wykonać zdecydowany ruch. Pinterest ma potencjał porównywalny z YouTube.

Google może połączyć siły z Pinterest - zastosuje swoje mechanizmy do sporej społeczności, którą zbudował już Pinterest. W ten sposób Google może nauczyć się dostosowywać swoje mechanizmy wyszukiwania do społeczności i może dzięki temu robić lepsze społeczności. Rosnąca rola społecznościowych mechanizmów promocji i dystrybucji treści szkodzi wyszukiwarkom, Google powinno zacząć adaptować się do nowego środowiska.

Google na to stać. Pinterest nie jest oficjalnie na sprzedaż, ale jak wiadomo, jest to tylko kwestia ceny. Która zdaniem BI mogłaby dobić do 2 miliardów dolarów. Dla Google'a, które trzyma w banku 45 miliardów jest to akceptowalna kwota - nawet jeśli Pinterest okaże się mydlana bańką i błyskawicznie straci popularność.

Więcej o: