Nowe, inteligentne wyszukiwanie w Google

"Google się zepsuł", powtarzamy. "W Google już są same śmieci", narzekamy. Ale to wszystko ma się zmienić - Google właśnie uruchomił Knowledge Graph, który ma dostarczać inteligentnych odpowiedzi na zapytania wpisywane w wyszukiwarkę.
Nowe, inteligentne wyszukiwanie w Google Knowledge Graph ma dostarczać inteligentnych odpowiedzi na zapytania wpisywane w wyszukiwarkę. Od miesięcy słyszymy, że nadchodzi nowy, lepszy Google. I wszystko wskazuje na to, że oto już jest. Koncern ogłosił właśnie, że wprowadził do wyszukiwarki nowy mechanizm - tzw. Knowledge Graph. Ma on polegać już nie tylko na wykrywaniu frazy kluczowej, lecz ma także analizować wpisywane wyrażenia. Google tłumaczy, że Knowledge Graph poszukiwać będzie "bytów", które stoją za wpisanymi w wyszukiwarkę słowami. To bardzo duża zmiana. "Inteligentne" wyniki wyszukiwania mają uzupełniać te tradycyjne; pojawiać się będą po prawej stronie wyników "starego mechanizmu". Google zapowiada, że Knowledge Graph korzystać będzie z bazy ponad 3,5 miliarda faktów, które zawierają w sobie relacje między 500 milionami bytów. Co to są "byty"? W rozumieniu Google to przede wszystkim aktorzy, filmy, dzieła sztuki, muzea, miasta i państwa, elementy krajobrazu (rzeki, jeziora), zespoły muzyczne i albumy, planety, sportowcy, itd. Nowy mechanizm wyszukiwania ma wiązać poszukiwaną frazę z dostępnymi faktami na jej temat. Nowe, lepsze wyszukiwanie stopniowo ma być teraz wprowadzane do anglojęzycznej wersji wyszukiwarki. Trafić ma także na smartfony z Androidem 2.2 + oraz z iOS w wersji 4.0+.

Od miesięcy słyszymy, że nadchodzi nowy, lepszy Google. I wszystko wskazuje na to, że oto już jest. Koncernogłosił właśnie, że wprowadził do wyszukiwarki nowy mechanizm - tzw. Knowledge Graph. Ma on polegać już nie tylko na wykrywaniu frazy kluczowej (czy na stronie znajdują się słowa, które wpisaliśmy w wyszukiwarkę) lecz ma także analizować te słowa (czy przez "Tadż Mahal" mam na myśli budowlę, restaurację czy muzyka). Mechanizm będzie stosowany teraz do zwracania wyników związanych z ludźmi czy miejscami. Google tłumaczy, że Knowledge Graph poszukiwać będzie nie fraz kluczowych, lecz "bytów", które stoją za wpisanymi w wyszukiwarkę słowami. To bardzo duża zmiana.

Tadż Mahal

Ale raczej nie będzie zbyt drastyczna dla użytkownika. "Inteligentne" wyniki wyszukiwania będą uzupełniać te tradycyjne; pojawiać się będą po prawej stronie tradycyjnych wyników. Google zapowiada, że nowe wyszukiwanie korzystać będzie z bazy ponad 3,5 miliarda faktów, które zawierają w sobie relacje między 500 milionami bytów. Co to są "byty"? W rozumieniu Google to przede wszystkim aktorzy, filmy, dzieła sztuki, muzea, miasta i państwa, elementy krajobrazu (rzeki, jeziora), zespoły muzyczne i albumy, planety, sportowcy, itd. Knowledge Graph ma wiązać frazę którą chcemy odnaleźć z faktami o wyszukiwanej rzeczy i o relacjach między nimi.

Nowe, lepsze wyszukiwanie stopniowo ma być teraz wprowadzane do anglojęzycznej wersji wyszukiwarki. Trafić ma także na smartfony z Androidem 2.2 + oraz z iOS w wersji 4.0+. U mnie niestety jeszcze nie widać nowych wyników wyszukiwania, a Google nie podał daty, kiedy Knowledge Graph trafi do innych niż angielska wersji wyszukiwarek.

Google, za bardzo ci ufamy

Pomyliłem się w notce. Zdarza się. Wpisałem poszukiwany cytat do wyszukiwarki, zerknąłem na opis linka i przepisałem złe nazwisko. Głupio mi, ale to cenna nauka. Bo mówi sporo i o zaufaniu do Googla i o zagrożeniach, jakie ono ze sobą niesie.

Wygooglaj, kim jestem

Bo przecież Google prawdę ci powie.

 

 

Prawda?

Więcej o: