"Komentuj, nie obrażaj" - akcja przeciwko chamstwu w polskim internecie

Takie akcje popieramy.
"Komentuj, nie obrażaj" Akcja przeciwko chamstwu w polskim internecie. "Komentuj. Nie obrażaj", to akcja, których w Polsce zdecydowanie powinno być więcej. Zorganizowana przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i jego partnerów, ma podnieść poziom kultury w wypowiedziach publikowanych w sieci. W ramach akcji stworzono stronę internetową , na której znajdziemy między innymi wyniki badania (można je pobrać na stronie akcji) mającego zdiagnozować stan dyskusji, poziomu rozmów prowadzonych w rodzimej sieci. Możemy na niej także zapoznać się z kodeksem kulturalnego komentowania składającym się z trzech prostych punktów. Oczywiście pomysł i jego realizacja cieszą - chcielibyśmy, by o kulturze w sieci mówiło się więcej i częściej, by poziom dyskusji w rodzimym internecie się podnosił. Zastanawia nas jednak jego skuteczność. Kultura, szacunek dla rozmówcy i jego poglądów to jednak rzeczy, które wynosimy z domów i odosobniona akcja ich nas raczej nie nauczy. Jeśli jednak sprawi, że choć jedna osoba zastanowi się, ochłonie i zrezygnuje z napisania obraźliwego komentarz, to już jest coś.

"Komentuj. Nie obrażaj", to akcja, których w Polsce zdecydowanie powinno być więcej. Zorganizowana przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i jego partnerów, ma podnieść poziom kultury w wypowiedziach publikowanych w sieci.

W ramach akcji stworzono stronę internetową (www.komentujnieobrazaj.pl), na której znajdziemy między innymi wyniki badania (można je pobrać na stronie akcji) mającego zdiagnozować stan dyskusji, poziomu rozmów prowadzonych w rodzimej sieci. Możemy na niej także zapoznać się z kodeksem kulturalnego komentowania składającym się z trzech prostych punktów.

A co mówi sam raport? Znajdziemy w nim między innymi komentarze specjalistów, ale i interesujące dane mówiące chociażby o tym, gdzie najczęściej komentujemy jako osoby anonimowe. Z raportu wynika, że dzieje się tak na blogach, gdzie trochę ponad połowa komentarzy pochodzi od osób, które nie chciały się posługiwać swoim imieniem i nazwiskiem. Na drugim miejscu są fora (40,5%), a na końcu serwisy społecznościowe (27,7%). Dowiadujemy się z niego także tego, jakie tematy budzą największe emocje.

Oczywiście pomysł i jego realizacja cieszą - chcielibyśmy, by o kulturze w sieci mówiło się więcej i częściej, by poziom dyskusji w rodzimym internecie się podnosił. Zastanawia nas jednak jego skuteczność. Kultura, szacunek dla rozmówcy i jego poglądów to jednak rzeczy, które wynosimy z domów i odosobniona akcja ich nas raczej nie nauczy. Jeśli jednak sprawi, że choć jedna osoba zastanowi się, ochłonie i zrezygnuje z napisania obraźliwego komentarz, to już jest coś.

Więcej o:
Komentarze (18)
"Komentuj, nie obrażaj" - akcja przeciwko chamstwu w polskim internecie
Zaloguj się
 • nisef

  Oceniono 5 razy 5

  Słuszna akcja, ale według mnie nie przyniesie ona zbyt dużych efektów. Dla wielu osób forum to miejsce wylewania swoich frustracji, a nie rzeczowego dzielenia się poglądami na dany temat. Zazwyczaj tylko znikomy odsetek komentarzy dotyczy danego tematu poruszanego w artykule, pozostałe to wzajmene obrażanie się.

  www.facebook.com/lulameeart

 • pamejudd

  Oceniono 9 razy 3

  Bardzo dobra inicjatywa.

  A teraz pytanie do pracownikow gazeta.pl: co w takim razie z "chamstwem dozwolonym", czyli wspierajacym wasza linie swiatopogladowa i ulubiona partie? :-)

 • fakie

  Oceniono 7 razy 3

  Incjatywa godna pochwały - szkoda tylko ze wiele nie zmieni - anonimowość zawsze wyciąga z ludzi prawdziwe oblicza a jak widać naszym kraju wbrew pozorom nie jest w tym temacie zbyt różowo ...

 • jestemzalegalem

  Oceniono 1 raz 1

  Ten link najbardziej przydalby sie Sakiewiczowi o oszolomom z jego niezaleznej.pl....

 • cannabinolpl

  Oceniono 1 raz 1

  proponuję rozpocząć tę akcję od tego śmiesznego forum. proponuję przejrzeć wszelkie wypowiedzi płatnych klepaczy postów pod jakimkolwiek artykułem, w którym mowa jest o Kaczyńskich. aaaaa, zapomniałem, jazda z kartofli i do...walanie im najbardziej żenującymi epitetami jest lokalną racją stanu, nie chamstwem...

 • Gość: M

  Oceniono 1 raz 1

  Nie atakuj personalnie.

 • Gość: UfoPorno

  0

  zalpl mi was

 • public_enemy

  0

  wystarczy ze komentujesz pod swoim nazwiskiem i obelgi zmieniają się na potok pochwał i kadzenie.
  To samo zdjęcie dajmy na to dziewczyny przy kości na anonimowym forum będzie miało komentarze wiadomo jakie, na FB czy NK będą tylko teksty typu "świetnie wyglądasz", "o schudłaś ostatnio", "jaka laska" itp. Wystarczy obowiązek potwierdzania profilu prawdziwym nazwiskiem a będziemy mieli najkulturalniejsze fora na świecie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX