Czy Facebook kupi Operę? Nie wiadomo, ale akcje Opery poszybowały mocno w górę

Czyli krótka historia o tym, jak bardzo niepotwierdzone informacje, które krążą gdzieś w przestworzach Internetu, mogą wpływać na rynek finansowy.

W ubiegły piątek portal Pocket-lint poinformował, że Facebook może w niedalekiej przyszłości przejąć popularną przeglądarkę internetową Opera. Na przestrzeni paru dni temat podchwyciły kolejne serwisy i wieść o przejęciu Opery przez Zuckerberga i jego kompanię rozniosła się po całej Sieci.

Echo tej sprawy dało się usłyszeć między innymi na norweskiej giełdzie. Akcje notowanej tam spółki Opera Software zwiększyły swą wartość we wtorek (czyli w pierwszym dniu handlu po ujawnieniu informacji o rzekomym przejęciu) o bagatela 19,5%, osiągając pułap 800 mln dolarów. Według analityków trend wzrostowy ma się utrzymywać, a w piątek kapitalizacja norweskiej firmy powinna przekroczyć granicę miliarda dolarów.

Biorąc pod uwagę, że Facebook będzie musiał wydać na zakup Opery przeszło miliard dolarów, taka reakcja inwestorów wydaje się zrozumiała. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nikt nie potwierdził jeszcze, jakoby największy portal społecznościowy świata przymierzał się do przejęcia Opery - z tego punktu widzenia aktywność inwestorów wydaje się nieco przesadzona. No, ale tak to już jest w świecie finansów. Giełdowi gracze są niezwykle podatni na wszelkie, także te nieoficjalne wiadomości dotyczące interesujących ich spółek.

[Za: NYTimes]

Więcej o:
Komentarze (11)
Czy Facebook kupi Operę? Nie wiadomo, ale akcje Opery poszybowały mocno w górę
Zaloguj się
 • herp_derp

  Oceniono 45 razy 39

  To ja już wolę, żeby Opera została z tym pięcioprocentowym udziałem w 'rynku', ale zachowała rolę lidera innowacji i rozwiązań.

 • Gość: asd

  Oceniono 13 razy 11

  Ten skok cen pokazuje absurd dzisiejszych rynków finansowych. Niesprawdzona informacja, wręcz plotka powoduje wahania w wycenie spółki o 20%... A ktoś ma pretensje o wycenę Grecji i ich obligacji... Gdzie jest ta racjonalność rynków? Gdzie jest rozwaga w gospodarowaniu powierzonymi funduszami? Po raz kolejny wychodzi na to,że zamiast realnej wartości i zysków liczy się jedynie pik wyceny... I jak ma być dobrze na tym Świecie?

 • samgyeopsal

  Oceniono 5 razy 3

  dziennikarzu ery Crtl+C, Ctrl+V: Wzrosły tylko we wtorek, potem lekko spadły i tak zostały. Wystarczyło sprawdzić, jak się przekleja nieświeży arykuł (ten tekst był na reuters i guardianie we wtorek). www.oslobors.no/ob_eng/markedsaktivitet/stockOverview?exch=ose&menuCtx=1.1.16&newt__menuCtx=1.1.16&newt__ticker=OPERA&newt_graph-stock_tab=week

 • Gość: Divya

  0

  Love, love, love! So beautiful. They difinetely capture the "everyday-ness" of life, but very eloquently! Congrats!

 • harrison_bergeron

  0

  Pamiętajcie tylko, że po pewnym czasie Midas nie mógł się nawet wysr***.

 • rabbinhood

  0

  nie od dzisiaj
  pl.wikipedia.org/wiki/Tulipomania

 • pantalonik666

  Oceniono 14 razy 0

  Głupota i ludzka chciwość są nieograniczone.

 • Gość: pit

  Oceniono 48 razy -20

  Za późno na wielkie sukcesy Oper. IE10 jako dotykowa przeglądarka jest idealna i jest już w window8.
  Facebook robi zamieszanie ponieważ nie ma pomysłu co robić a jego akcje już prawie straciły 30%. Na inwestycji w Operę nie zarobią za wiele a do odrobienia dziesiątki mld $. A zaufanie inwestorów do FB coraz mniejsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX