37 miliardów dolarów - taki byłby koszt ukrócenia piractwa na YouTube

Kto zapłaci?
37 mld dol. na walkę z piractwem Kto wyłoży taką kwotę? By walczyć z piractwem, pracownicy serwisu YouTube mogliby oglądać wszystkie materiały, które mają trafić na łamy witryny, jeszcze przed ich oficjalną publikacją. Takie rozwiązanie na pewno ucieszyłoby studia filmowe czy twórców gier, którzy często muszą sami wyszukiwać i zgłaszać klipy do usunięcia. Niestety, wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie nigdy nie zostanie wprowadzone. Oczywiście ze względu na koszty. Jak policzył serwis TechDirt, "pre-screening" wszystkich materiałów filmowych wrzucanych na YouTube kosztowałby prawie 37 miliardów dolarów rocznie! Skąd taka liczba? TechDirt wziął pod uwagę to, że co minutę na YouTube pojawiają się klipy trwające w sumie 72 godziny. Serwis uważa, że przejrzenie tych wszystkich materiałów wymagałoby zatrudnienia 199584 "jurorów", których pensja zamykałaby się w kwocie 177 tysięcy dolarów rocznie. Tyle zdaniem TechDirt zażyczyliby sobie specjaliści zatrudniani w Dolinie Krzemowej. I choć można znaleźć tańszych pracowników, to sama ilość osób potrzebnych do przejrzenia publikowanych materiałów filmowych sprawi, że zatrudnienie ich po prostu nie będzie dla YouTube'a opłacalne. Wytwórnie filmowe i inni zainteresowani mogą raczej zapomnieć o "pre-screeningu".

Jak YouTube może walczyć z piractwem? Pracownicy serwisu mogliby oglądać wszystkie materiały filmowe, które mają trafić na łamy YouTube jeszcze przed ich oficjalną publikacją. Takie rozwiązanie na pewno ucieszyłoby studia filmowe czy twórców gier, którzy często muszą zgłaszać klipy do usunięcia.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie nigdy nie zostanie wprowadzone. Oczywiście ze względu na koszty. Jak policzył serwis TechDirt, "pre-screening" wszystkich materiałów filmowych wrzucanych na YouTube kosztowałby prawie 37 miliardów dolarów rocznie!

Skąd taka liczba? TechDirt wziął pod uwagę to, że co minutę na YouTube pojawiają się klipy trwające w sumie 72 godziny. Serwis uważa, że przejrzenie tych wszystkich materiałów wymagałoby zatrudnienia 199,584 "jurorów", których pensja zamykałaby się w kwocie 177 tysięcy dolarów rocznie. Tyle zdaniem TechDirt zażyczyliby sobie specjaliści zatrudniani w Dolinie Krzemowej.

I choć można znaleźć tańszych pracowników, to sama ilość osób potrzebnych do przejrzenia publikowanych materiałów filmowych sprawi, że zatrudnienie ich po prostu nie będzie dla YouTube'a opłacalne. Wytwórnie filmowe i inni zainteresowani mogą raczej zapomnieć o "pre-screeningu".

[za: TechDirt]

Zobacz także:

 ProxTube - sposób na ominięcie blokady regionalnej na YouTube

ProxTube - sposób na ominięcie blokady regionalnej na YouTube

YouTube zapłaci za piractwo swoich użytkowników?

YouTube zapłaci za piractwo swoich użytkowników?

Więcej o:
Komentarze (13)
37 miliardów dolarów - taki byłby koszt ukrócenia piractwa na YouTube
Zaloguj się
 • heisenberg11

  Oceniono 21 razy 17

  Przede wszystkim należy zwolnić wszystkich pracowników gazety, którzy zajmowali się liczbami w tym artykule...

 • ulanzalasem

  Oceniono 9 razy 9

  Najbardziej ciekawi dlaczego jakiś koncern muzyczny ma problem z tym, że teledysk danego zespołu jest tam dostępny ? Np. 20-30 letnie klipy są czasem blokowane dla użytkowników z IP wskazującym na Polskę...Przecież to raczej tylko sprzyja popularności danego artysty, a nie powoduje czyjś uszczerbek finansowy. Przecież Google płaci część z reklam artystom/wytwórniom więc tym bardziej nie widzę sensu blokowania. Twórcy gier - a co im do tego ? Ktoś pokaże filmik z gameplay'em ich gry i... ?! Bo ja nie widzę problemu...
  Poza tym większość filmów to starocie albo przeciętne filmy, rzadko można trafić na kasowy film, nawet stary który dłużej się utrzyma.
  Dlatego twórcy filmów powinni pójść po rozum do głowy i :
  - obniżać w miarę szybko ceny filmów na DVD, szczególnie jeśli film radził sobie przeciętnie w kinach i nie zwlekać z wypuszczeniem samego filmu na DVD.
  - każda wytwórnia sama czy razem wspólnie powinni stworzyć portal do sprzedaży filmów czy to w wersji wypożyczalni czy sklepu jak Steam.

 • forgod

  Oceniono 1 raz 1

  a twórcom gier w czym przeszkadza wrzucanie game playerów na yt? przecie to darmowa promocja.

 • nazwakontazajeta

  Oceniono 1 raz 1

  1. Można znaleźć wielu ludzi na świecie (w tym, w Polsce) pracujących za stawkę godzinową 1-3 dolce. Choćby takie Indie, Tajlandia, Nigeria czy Birma...
  2. YT, czyli Google żyje z piractwa książek, treści stron internetowych, muzyki czy filmów. Oraz z piractwa, czyli ze śledzenia oraz sprzedawania Was ;)

 • karawa81

  Oceniono 1 raz 1

  Stawka godzinowa przy pensji $177000 rocznie wynosi $85

 • josh2012

  0

  To takie obliczanie, żeby nikt nie próbował tego zrobić. Przekładając to na nasze warunki: ok 200 000 osób na każdą trzeba wydać około 100000 pln (zakładam że 6tys/mc za oglądanie filmów to bardzo godziwa pensja) rocznie razem ok 20 mld pln rocznie, czyli ok 6-7 mld dolarów rocznie. Czyli jeżeli tylko youtube chce to ja mogę im zorganizować taką usługę za 1/5 kwoty. Pytanie tylko czy studia filmowe i twórcy gier chcieliby za to zapłacić...

 • Gość: wrong_answer

  Oceniono 2 razy -2

  Tak na pierwszy rzut powinni wprowadzic wstepna weryfikacje filmow dla nowych kont. Potem oznaczac konta uzytkownikow, dla ktorych zostalo zgloszone naruszenie praw autorskich, i sprawdzac klipy tych uzytkownikow. I w ten tani sposob wylapia wiekszosc przypadkow. Na nowych kontach nikt nie bedzie probowal wrzucac nawet, bo i tak nigdy nie dojdzie do publikacji. Ile moge otrzymac za konsultacje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX