Ile można zarobić na fanpage'ach na Facebooku i jak nas łowią farmy fanów - 4 sekrety byłego administratora stron

Przez 1,5 roku zajmował się prowadzeniem tzw. farm fanów. W najlepszych miesiącach zarabiał kwoty pięciocyfrowe. Teraz na Wykopie wyjawił kilka tajemnic pozyskiwania nowych fanów i "nabijania statystyk".

Wykop to nie tylko miejsce polecania interesujących, wartościowych lub po prostu zabawnych treści. Regularnie odbywa się tam także cykl AMA, czyli Ask Me Anything (Pytaj o wszystko). Nad częścią AMA obejmuje patronat sam Wykop, a część to inicjatywa użytkowników. AMA o Facebooku należy do tego ostatniego rodzaju. Oznacza to jedną, bardzo ważną rzecz - musimy wierzyć na słowo, że osoba która zaproponowała dane Ask Me Anything jest tym, za kogo się podaje.

Wyznania byłego administratora, podpisującego się jako Demand, wyglądają wiarygodnie. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

1. Zarządzanie fanpage'ami na Facebooku może być opłacalnym zajęciem

Osoba, która pod opieką miała ok. 40 stron z kilkudziesięcioma tysiącami fanów w szczytowym okresie zarabiała kwoty pięciocyfrowe. Jeden z Wykopowiczów był bardziej dociekliwy, więc dopytał ile mniej więcej Demand zarabiał w skali roku. Odpowiedź: 100 tysięcy złotych. I to spokojnie.

2. Łowienie fanów (czyli nas) jest banalnie proste

Wystarczy zabawny obrazek i aplikacja zachęcająca do polubienia strony.

 

AMA z Wykopu o zarabianiu na FacebookuFot. Wykop.pl

 

W efekcie liczba fanów rosła nawet o 20 tysięcy dziennie.

3. Jak zarabia się na Facebooku?

Demand odpowiada wprost:

zarobkowałem głównie na sprzedaży reklam - fanpage, sprzedaży fanów i powierzchni reklamowej na stronach promowanych poprzez aplikacje.

Najlepsze wyniki przynosiły strony z obrazkami. W AMA czytamy, że

im ostrzejszy i głupszy content tym automatycznie generuje więcej kliknięć (trochę to amoralne - wiem)

4. Czy opłaca się tworzyć fanpage tylko po to, żeby później go sprzedać?

Odpowiedź jest krótka - nie warto wkładać wysiłku w promowanie strony tylko po to, żeby ją sprzedać.

W zasadzie fanpage jeżeli jest już rozpromowany się nie zbywa - nie ma to większego sensu, stawka, którą uzyskasz za sprzedaż jest niewspółmierna do zysku, który możesz sam wyrobić. Przykładowo fanpage 150 000 to aktualnie około 3000 zł, sprzedaż strony z takim fanpage - 5000, a uzyskanie takiej liczby fanów dla kogoś > 20000.

Demand twierdzi, że zrezygnował już z prowadzenia fanpage'y na Facebooku. Z jego odpowiedzi w AMA widać jednak wyraźnie, że część stron poświęcona jest wyłącznie nabijaniu statystyk. Nie ma niczego złego w fanpage'u, który wrzuca codziennie zabawne zdjęcia, ale jeśli ktoś proponuje wam za darmo nowego iPhone'a 5, to warto się kilka razy zastanowić, zanim klikniecie w "Lubię to".

Z pełną treścią AMA możecie zapoznać się tu.

Więcej o:
Komentarze (27)
Ile można zarobić na fanpage'ach na Facebooku i jak nas łowią farmy fanów - 4 sekrety byłego administratora stron
Zaloguj się
 • Gość: łotefak

  Oceniono 71 razy 69

  Cały FB. Jak robisz wałki, ale płacisz za reklame, to wszystko jest OK, ale jak prowadzisz mały fanpage istniejącej firmy, to same kłody pod nogi i posty wyświetlają się u co dziesiątego fana.

 • Gość: gość

  Oceniono 47 razy 45

  "im ostrzejszy i głupszy content tym automatycznie generuje więcej kliknięć (trochę to amoralne - wiem)"

  w Gazecie wiedzą o tym od lat.

 • zernobyl

  Oceniono 83 razy 33

  No super, tylko może mi ktoś powiedzieć co jako społeczeństwo mamy z pracy tego faceta? Jaka jest wniesiona przez niego wartość dodana? Przykładowo piekarz piecze chleb, kierowca autobusu wozi pasażerów, lekarz leczy pacjentów, programista tworzy oprogramowanie, pracownik służb oczyszczania miasta wywozi śmieci, muzyk tworzy muzykę, itd. Owszem ten gość może i zarabia względnie dużo, ale co ta jego praca daje społeczeństwu? G.O.O.W.N.O. Kolejne bzdurne, wirtualne zajęcie pokroju maklera giełdowego, które nikomu do niczego tak naprawdę nie jest potrzebne. Kapitalizm to zaiste debilny system, który jak żaden inny nie przyczynia się do marnowania zasobów ludzkich - 10% jest bezrobotnych, a do tego 1/3 pracujących wykonuje głupawe, niepotrzebne prace. To dopiero wydajność!

 • dfgfdg

  Oceniono 31 razy 23

  Nie ma to jak "napisać artykuł" przekopiowując zawartość z innego portalu. I to na podstawie AMA które wcale zbyt dużej ilości wykopów nie zdobyło.

 • quebec4

  Oceniono 21 razy 19

  Ciekawe, czy zablokują tę stronę ze względu na nieautoryzowanie kopiowanie treści. ...

 • urmiasz

  Oceniono 28 razy 18

  100 tys dzielone na 12 miesięcy to średnio 8.3 tys. No i nie mówimy jeszcze o żadnych kosztach, więc to w sumie raczej średnie pieniądze, jak za taką czarną robotę. Ciekawa byłaby informacja, jak i komu fani byli odsprzedawani i dlaczego biznes się skończył - to byłby news :)

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 23 razy 17

  Dziękujemy za kolejne potwierdzenie, że fejsbók to miejsce dla idiotów...

 • kloceklego

  Oceniono 19 razy 17

  a banieczka rośnie i rośnie. kiedyś będzie musiała pęknąć, a wtedy będzie huk

 • milopl666

  Oceniono 4 razy 4

  Ale ludzię są tępi. Jak mozna sie nabierac na te wszystkie pierdoly typu 100 tys lajkow dla zwierzat albo dzieci w afryce. Odnosze wrażenie że dla niektorych ludzi obecnosc na FB odejmuje kilkadziesiąt punktów IQ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX