Tor dla opornych - sekrety ukrytego Internetu

Większość informacji, które słyszymy na temat ukrytej sieci, ma w sobie ziarno prawdy. Tak, jest to centrum nielegalnej działalności. Tak, stanowi miejsce, w którym urzędują cyfrowi przestępcy. Tak, możesz tam znaleźć wiele przerażających rzeczy - w tym rynek płatnych zabójców zasilany walutą Bitcoin. Prawda o ukrytym Internecie jest jednak znacznie bardziej skomplikowana.

Najpopularniejszym sposobem na dotarcie do ukrytych zakątków Internetu jest Tor - darmowy serwis, tudzież aplikacja, pozwalające użytkownikom na anonimowe przeglądanie treści internetowych. Niemal od pierwszych dni swojej działalności, tj. od roku 2002, znajduje się pod wnikliwym mikroskopem NSA oraz całej rzeszy innych agencji wywiadowczych A mimo wszystko z roku na rok ma się coraz lepiej.

Kraje takie, jak Rosja czy USA starają się nieustannie rozszyfrować ukryte dane osób korzystających z Tor. Ta pierwsza wyznaczyła nawet nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów, dla tego, kto będzie w stanie skutecznie odkryć osobowość poszczególnych użytkowników. Dlaczego służbom bezpieczeństwa tak bardzo zależy na rozgryzieniu Tora i wyrzuceniu anonimowości z internetowego obiegu? W wielu przypadkach, osoby korzystające z otchłani Internetu są traktowane jako potencjalni przestępcy. Jeden z dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena traktował o tym, jak NSA namierza ludzi, w oparciu o to, czy korzystają z Tor właśnie. W ich założeniu, ?prawowity obywatel nie ma powodów, aby ukrywać swoją działalność w Internecie?. Raport amerykańskiego demaskatora sugeruje również, że pod lupą znajdują się osoby, które są po prostu ciekawe ukrytych treści i mają powiązania z bardziej aktywnymi użytkownikami (co może dotyczyć praktycznie każdego, kto korzysta z sieci).

Tor jest jak cebula...fot. Mike

Mimo negatywnego wizerunku, jest to jednak w pełni legalny i raczej nieszkodliwy serwis, który oferuje użytkownikom wiele możliwości. Anonimowe przeglądanie sieci, w niektórych przypadkach, jest niezbędne, a Tor może pomóc ofiarom ostrej cenzury. Co ciekawe, program ten zyskuje coraz większą popularność - ostatni raport wspominał o ponad 2,5 mln użytkowników. Nic dziwnego, dzięki niemu praktycznie każdy może zyskać nieco spokoju ducha podczas przeglądania treści internetowych. Choć trudno nazwać to najbezpieczniejszym miejscem w Sieci, niektórzy nieustannie próbują zgłębić jego tajniki. Tym, którzy wciąż szukają na to sposobu, z pewnością pomoże poniższy, krótki poradnik.

Krótka historia i definicja

Tor jest darmowym programem, pozwalającym na anonimowe przeglądanie treści internetowych. W przeciwieństwie do trybów ?incognito?, instalowanych w tradycyjnych przeglądarkach, użytkowników serwisu praktycznie nie da się namierzyć.

Oryginalna nazwa oprogramowania to "The Onion Router" (stąd cebula w logo). Początkowo było ono wykorzystywane do ochrony systemu komunikacji marynarki wojennej USA. Aktualnie strona jest ogólnodostępna dla użytkowników starających się zachować anonimowość w sieci. Tor ukrywa Twój nr IP oraz witryny, które przeglądasz. Dzięki temu, nikt nie będzie w stanie sprawdzić, kim jesteś, z kim się kontaktujesz oraz co Cię interesuje.

Jak działa Tor?

Program sprawia, że informacje dotyczące przesyłu danych stają się anonimowe. Na wzór wielowarstwowej cebuli, Tor szyfruje dane przesyłane w sieci poprzez umieszczenie ich na różnych serwerach. Następnie informacje są transmitowane przez szereg komputerów. Każdy przekaz powoduje, że dane ?odbijają się? od otwartych serwerów, zarządzanych przez wolontariuszy na całym świecie. Zastosowanie takiej technologii uniemożliwia innym szpiegowanie Twoich działań w sieci i wskazanie konkretnego miejsca, z którego wychodzą pakiety danych. Tor skutecznie zamazuje również informacje dotyczące Twojej fizycznej lokalizacji.

Jak działa Tor?fot. ArsTechnica

 

Kto używa Tor?

Po pierwsze, serwis nie jest przeznaczony wyłącznie dla cyberprzestępców, choć ci faktycznie są tam obecni. Tor stanowi świetną alternatywą dla każdego, kto martwi się o zachowanie prywatności w sieci. Mnóstwo użytkowników tradycyjnych przeglądarek boi się, że historia otwieranych przez nich stron jest zapisywana przez rządy wielkich państw lub hakerów. Wiele stron (w tym Facebook) udostępnia historię przeglądania oraz inne informacje, ogłoszeniodawcom. Reklamy, wyświetlające się w mediach społecznościowych oraz na kontach email, pochodzą od osób trzecich, które zakupiły i przeanalizowały historię przeglądania, bez Twojego pozwolenia. Dlatego serwis przydaje się również, kiedy pragniemy po prostu obronić się przed inwazyjnymi strategiami marketingowymi.

Ludzie korzystają z Tor także z powodów bezpieczeństwa. Aktywiści oraz reporterzy przeglądają sieć przy pomocy programu, aby nagłaśniać przestępstwa popełniane przez rządy. Tym samym unikają wykrycia i zacierają dane, dotyczące źródeł informacji, co wbrew pozorom w obecnych czasach wcale nie jest takie proste.

Torfot. Philip Chapman-Bell

 

Jak zachować prywatność, korzystając z Tor?

Strona internetowa Tor zachęca użytkowników do zapoznania się ze wskazówkami, dotyczącymi zasad bezpiecznego użytkowania. Przeglądarka zapewni totalną anonimowość tylko wtedy, gdy użytkownicy będą przestrzegać poniższych zasad:

1. Wykorzystaj przeglądarkę Tor

W rzeczywistości program nie chroni całego ruchu, pochodzącego z Twojego komputera, lecz tylko aplikacje transmitujące dane przez specjalną przeglądarkę, której należy używać zamiast Chrome czy Firefoksa.

2. Zapomnij o pluginach (wtyczkach)

Przeglądarka Tor blokuje technologie takie, jak Flash, RealPlayer lub Quicktime, ponieważ ujawniają one Twój adres IP. Mając to na uwadze, instalowanie jakichkolwiek wtyczek jest zakazane - może to spowodować, że Tor nie będzie działał poprawnie, co z kolei wpłynie na Twój poziom bezpieczeństwa w sieci. Treści znajdujące się na YouTube również są zablokowane i nie warto pobierać dodatków, które umożliwią ich odtworzenie.

3. Zawsze wykorzystuj HTTPS kiedy przeglądasz strony w sieci

Jeśli używasz Tor, nie powinno to być problemem, ponieważ wykorzystuje on HTTPS praktycznie wszędzie. Aby jednak mieć 100% pewności, zawsze zwracaj uwagę na URL'e, które odwiedzasz.

4. Nie otwieraj pobranych materiałów, kiedy używasz Tor

Dokumenty i pliki PDF mogą wyjawić Twój adres IP, jeśli otworzysz je za pomocą zewnętrznych aplikacji. Uruchom pliki tylko wtedy, gdy odłączysz komputer od sieci.

5. Poleć Tor znajomym i sąsiadom

Im więcej ludzi w pobliżu skorzysta z ukrytej sieci, tym bezpieczniej będziesz mógł się czuć.

Przeglądarka Torfot. Tor

 

Jak zacząć?

Aby rozpocząć surfowanie po czeluściach Internetu, należy w pierwszej kolejności pobrać TOR Browser - specjalną aplikację, która pozwoli na swobodne poruszanie się po tej ukrytej sieci. Po zakończeniu standardowej instalacji, wystarczy uruchomić pobraną przeglądarkę. W zależności od własnych wymagań, można ją stosownie zmodyfikować, choć od samego początku trzeba się przygotować na konieczność operowania nie na wyszukiwarce Google, lecz tzw. TorSearch. Warto korzystać również z informacji, jakie zamieszczane są na różnego rodzaju forach tematycznych, gdzie internauci wymieniają się między sobą adresami stron działających w ukrytej sieci, bez konieczności samodzielnego przekopywania się przez tony wyników. Tor swoim użytkownikom oferuje niemal takie same rozwiązania, jak te, które dostępne są w sieci jawnej. Znaleźć tam można m.in. ?torowe? sklepy, poczty mailowe, aukcje czy też serwisy społecznościowe. Odnośnie tych ostatnich - całkiem niedawno także i Facebook postanowił stworzyć swój ?cebulowy? adres, umożliwiający korzystanie z ich witryny bez ryzyka śledzenia. Tak przynajmniej twierdzi Zuckerberg ...

Anonimowość to towar?

Większość treści internetowych jest ogólnodostępna dla szerokiej publiki podobnie zresztą jak Twoja aktywność. Wiele serwisów zapisuje udostępniane przez Ciebie informacje personalne i przy odrobinie wysiłku, niemal każda osoba może je odtworzyć. Wystarczy, że zajrzysz na kilka stron, wpisać gdzieś hasło, a Twoje dane mogą wpaść w niepowołane ręce! Choć nie należy popadać w paranoję, korzystając ze ?zwykłego? Internetu, nigdy nie będziemy mieć 100% gwarancji tego, iż nasze osobiste dane nie trafią w niepowołane ręce. Tor oferuje możliwość odzyskania kontroli nad informacjami, które rozpowszechniamy w Internecie choć wiąże się to automatycznie z podejrzeniem o niezgodną z prawem działalność. O tym, czy to zbyt wysoka cena, aby cieszyć się pełną anonimowością podczas surfowania w Sieci zadecydować musicie już jednak sami.

 

Grupa Tense