Tylko dzięki temu rozszerzeniu będę jeszcze korzystać z Chrome. Ale to ostatnia szansa

6 lat temu Chrome był jak objawienie. Teraz jest jeszcze jedną zasobożerną przeglądarką. Zostaję z nim właściwie tylko ze względu na synchronizację zakładek między wszystkimi urządzeniami i ze względu na kilka rozszerzeń. Teraz daję mu ostatnią szansę.

Pamiętacie jak Google pod koniec 2008 roku zaprezentował Chrome'a? To była całkiem nowa jakość w porównaniu do nielubianego Internet Explorera albo przymulającego Firefoxa. Wydawało się, że Google wziął głęboki oddech, zastanowił się dokładnie, jak powinna wyglądać przeglądarka idealna i po prostu ją stworzył.

Chrome z tych pierwszych dni był szybki jak demon, rozdzielenie poszczególnych kart na odrębne procesy wydawało się genialnym ruchem, no a różnorakie motywy umożliwiały spersonalizowanie jednakowych dotąd przeglądarek. Spójrzcie z resztą na tę reklamę (mój ulubiony fragment od 3:35).

Tych funkcji nie było wcześniej w przeglądarkach. Chrome powoli, ale stabilnie zaczął zyskiwać popularność, by w końcu stać się najchętniej instalowaną przeglądarką na świecie.

Rynek przeglądarek od 2011 do 2015 roku Fot. StatCounter

W międzyczasie konkurencja nadrobiła zaległości. Tryb incognito, motywy i szybkie działanie nie są już wyznacznikiem wyłącznie Chrome'a. Za to jego niegdysiejsza największa zaleta, czyli rozdzielanie poszczególnych kart na osobne procesy, stało się największym przekleństwem. Chrome w niewiarygodny sposób pożera pamięć, CPU i baterię. I jakby tego jeszcze było mało - stał się niestabilny.

The Great Suspender Fot. The Great Suspender

Ale być może jest nadzieja. Poznajcie wtyczkę The Great Suspender . Jej działanie jest genialne w swej prostocie: rozszerzenie zawiesza te zakładki, z których aktualnie nie korzystamy, a uwolnione w ten sposób zasoby mogą być przeznaczone na coś innego. Na przykład na płynne działanie komputera. Wszyscy w redakcji używamy jej od rana i wydaje się, że spełnia swoje zadanie.

Chrome dostanie ode mnie jeszcze jedną szansę. A jeśli okaże się, że rozszerzenie jednak nie spełnia swojej funkcji, chyba przyjdzie czas na zmianę przeglądarki.

Więcej o:
Komentarze (65)
Tylko dzięki temu rozszerzeniu będę jeszcze korzystać z Chrome. Ale to ostatnia szansa
Zaloguj się
 • ksobier

  Oceniono 440 razy 418

  Nie napisaliscie, ze sa jeszcze dwie genialne wtyczki, w Chromie, ktore powoduja, ze ludzie
  po 1. nie dostaja bialej goraczki przegladajac,
  po 2. nadal wchodza na wasze strony,
  po 3. ludzie nie odchodza do IE (ktore w wersji 10, 11 jest porownywalnie dobry co chrome)
  Te wtyczki to:
  - ELIMINATOR SLAJDOW - oszczedza nam 2 miliony klikow dziennie na gazeta.pl
  - ADBLOCK PLUS - oszczedza 300tys klikow w celu zamkniecia reklam i 20 minut w czasie ladowania stron i 10 minut na przewijaniu w celu przeczytania artykulu dziennie na gazeta.pl

 • arey

  Oceniono 101 razy 97

  Sprawy są dwie:
  1 To IE odkąd dwa razy zrobił blu skrina (WIN7) odszedł do lamusa historii. Chrom muli i też odszedł.. został wolny ale w miarę stabilny Firefox.
  2 To strony www takiej gazeta.pl zamulają, bo ładują się w cholerę czasu i jeszcze te filmiki, które ładują się na chama (patrz artykuł).

 • lukibb

  Oceniono 47 razy 47

  Co do zachłanności Chrome to fakt, ale tego co zrobili z Operą nikt nie przebije. Na dzień dobry 10 procesów odpowiedzialnych za odtwarzanie dźwięków....
  Gdyby rok temu mi ktoś powiedział, że wrócę do "liska" jako optymalnego rozwiązania, to bym popatrzył na niego jak na kosmitę.
  Życie po raz kolejny spłatało figielka.

 • atmt

  Oceniono 30 razy 26

  Zawsze gdy czytam lub słyszę o tym jaka to jedna przeglądarka jest szybka, a jak to inna zamula zastanawiam się czy żyję w jakimś świecie równoległym? Próbowałem chyba wszystkich przeglądarek na rynku i żadna z nich nie wydała mi się za wolna lub szybsza od innych... Jedynym co przekonywało mnie do danej przeglądarki była jej intuicyjność, działające wtyczki, których potrzebuję i nie zżeranie pamięci mojego komputera. Różnic w prędkości wczytywania stron nie było, albo były nie do zmierzenia gołym okiem.

 • rasta-mw

  Oceniono 37 razy 23

  Używam Firefoxa do czasu gdy jeszcze nazywał się Netscape, to właśnie FF jest najlepszą przeglądarką. Chroma, Safari i Operę mam wyłącznie w celach testowych. Jedyną przydatną opcją w Chrome jest "live view" czyli podgląd na żywo kodu html z edytora (w moim przypadku Brackets ) do normalnego przeglądania tylko FF

 • fenek78

  Oceniono 57 razy 21

  O, zero komentarzy. Ale czego się spodziewać pod artykułem o niczym? :)
  Na poważnie...
  Każda przeglądarka będzie pożerać pamięć jak się ją rozbuduje wtyczkami. Używam tylko dwóch - lekkiego uBlocka i Checker Plus for Gmail i nigdy mi się nic nie zawiesiło. Oryginalny W7 i komp z 2008 roku:) Ani na Chromie ani na jego lżejszym klonie jak Slimjet. Proszę czasem spróbować czegoś innego a nie tylko "iść" za nurtem. To że chrome jest najpopularniejszy nie znaczy że jest najlepszy. Znaczy że jest najlepiej rozreklamowany:) Pracując w dziale nowych technologii powinna Pani to wiedzieć i mieć co tydzień zainstalowaną nową wersję każdej przeglądarki i ją testować pod obciążeniem a nie 6 lat temu ściągnąć Chroma i tyle. Trochę lipa:)
  Inna sprawa to "płynne działanie komputera". Przecież jego brak to nie musi być wina przeglądarki! Jeśli używacie kompów w redakcji tak jak przedstawiciele firm aut flotowych to ja się nie dziwię że coś jest nie halo:) Jak dbasz tak masz i tyle. CCleaner, Odkurzacz, Disk Defragg - ale kogo ja uczę:P

 • vredzio

  Oceniono 20 razy 20

  FF + eliminator slajdów + adblock plus+ flashcontrol i jeszcze jedno: nigdzie mi się ( o te parę sekund) nie spieszy :-)

 • jozefpawowski

  Oceniono 14 razy 14

  FF ma to wszystko. uBlock, sync, ES.

  I podobnie zre pamiec. 10 zakladek - 700MB pamieci.

 • pawel_obiektywny

  Oceniono 6 razy 4

  Chrome jest najpopularniejszy ponieważ:
  - jest to najczęściej domyślna przeglądarka urządzeń z androidem a tych w ostatnich latach przybyła ogromna ilość
  - instaluje się przy okazji instalowania wielu darmowych programów, wystarczy nie odznaczyć...
  Lisek na tablecie zapewnia wyraźnkejszy tekst, na PC jestem jemu wierny od lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX